Перейти до вмісту

Сторінка:Воля. – 1919. – Т. 1 .Ч. 1-4.pdf/35

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Ліберерали державні, орґанами яких є „Daily News“ та „Daily Chronicle“ є тої думки, що наша політика є небезпечною дла самої Польщі та для мира. Західні держави закінчили вже війну та хотіли б усюди привернути нормальне життя; треба щоби це признав і схід, та піддався бажанням Анґлії та Америки. Тимчасом Польща веде війну на три фронти. Кажуть вони дальше, що ми не вміємо зріктися мілітаризму і не хочемо взяти під увагу політичних стремлінь сусідніх народів. Для них є теж обовязковими 14 пунктів Вільсона. На підставі цих пунтів визначено західню границю Польші і ця лінія мусить бути задержана навіть тоді, коли б Німці не хотіли підписати мирового трактату.

Велике значіння має думка Лойд Джоржа та його найблищого окруження. Анґлійський уряд готов силою примусити Німців приняти умови трактату, які відносяться до Польщі. Литва та Україна повинні бути відбудовані теж на тих самих підставах, що і Польща а тимчасом Поляки забирають українські та литовські землі, і кривдять насслення.

„Велику ролю у анґлійських поглядах на польську справу відіграє Росія. На думку Анґлійців, Росія не перестане бути в будуччині важним чинником европейської політики і не належить забувати про неї, коли хочеться змінити національно-політичні відношення на сході. Тому й не можна рішати про території, які лежать між етноґрафічною Польщею і Росією, без вислухання російської публичної думки та російських бажань. На арґумент, що тут розходиться про боротьбу з большевизмом, Анґлійці відповідають, що Поляки є заінтересованими у цій справі, не боряться з охотою проти большевиків, а тільки проводять завойовничу політику. Найкращим доказом цього є те, що коли до польського ґенерала Лістовського зголосилися російські офіцери, щоби під його командою боротися з большевиками, він їх не приняв.

„Консервативний дневник“ „Times“ відносився завше до польської справи доброзичливо, але він виступив 18. травня з поважним остереженням на адресу Поляків і оскаржує їх заборчі стремління. Не було відгуком думок foreign office і тому статя Таймса має для нас велике значіння. Фінансові та промислові круги зрозуміли її, як заклик, затриматися від стосунків з Польщею. Знаю, що цього самого дня, задержано вивіз певного товару, на який вже був одержаний дозвіл.

Автор кінчає свою статтю, увагою, що положення Поляків на фінансовому-промисловому ринку є як найгірше. Задля навязання стосунків Поляки за шість місяців не зробили нічого, а ті симпатії які вони мали в Анґлії, розбили своєю зовнішною та внутрішною політикою.

Переговори між Польщею та Московією.

Зі Штокгольму повідомляють „Vossische Zeitung“, що Польща висловила побажання утворити, як найскорше, якийсь modus vivendi з совітською Москвою. Від часу, коли Поляки заняли Вільно, стосунки між Польщею та Москвою були розірвані і польський посол Венковський повернув у Варшаву. Тепер робляться заходи, щоби їх навязати знову. В Лодзі відбулися переговори між представником Совітської Росії Раковським та польським делєґатом Сломінським.

На цих переговорах Москва признала Польщі значну частину Литви з містом Вільном, за що Поляки повинні припинити воєнну акцію проти большевиків та стягнути свої війська за демаркаційну лінію. Для означення цієї лінії мають відбутась дальніщі переговори між Раковським та Сломинським в Курську.

Оскільки ці переговори доведуть до якогось порозуміння, напевно сказати не можна. Однак Московія рахує вже на їх успіх; починає