Сторінка:Воля. – 1920. – Т. 1, Рік 2. – Ч. 1-13.djvu/314

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Так виглядає та політика в Парижі й Льондоні, яку так величає один з членів Української Національної Ради в статті в „Українськім Прапорі“.

Таку політику ведеться тоді, коли вже зовсім ясно, що зі всіх можливостей на Сході Европи комбінація, на яку числить та політика, є найменьше реальна, просто виключена, що реакційні сили, які стоять за ту комбінацію, безповоротно розбиті.

Отже який є проґрам дотеперішніх відповідальних орґанів Західньої Области Української Народньої Республіки: чи проґрам стверджений на нараді членів Української Національної Ради в Відні, чи проґрам „Українського Національного Комітету“ в Парижі.

Це мусять вияснити дотеперішні відповідальні орґани Західньої Области Української Народньої Республіки і собі самим і громадянству.

Коли вони стоять далі на дотеперішній проґрамі Української Національної Ради, програмі з'єдинення всіх українських земель в Українську Народну Республіку, то треба зліквідувати все те, що значило сумний шлях від ухвалення акту з'єдинення до теперішнього розриву між урядом Західньої Области Української Народньої Республіки і цілою національно свідомою Придніпрянською Україною. Вони мусять усунути всяку неясність своєї політики, на їх прапор української державности не сміє падати ніяка тінь, і мусять його держати чисті руки.

Очевидно, похибки і провини були по обох сторонах, і обі сторони повинні хотіти і вміти їх направити.

Одначе кожда сторона мусить виконати свою часть задачі, і на Західну Область Української Народньої Республіки не сміє впасти закид, що вона своєї части не виконала.

В теперішній важний час всі українські ґрупи, які стоять на проґрамі Української Народньої Республіки, як вона зродилася з революції і почала кристалізуватися в працях Української Центральної Ради, Українського Трудового Конґресу і Української Національної Ради, мусять знайти шлях до як найтіснійшого об'єднання, щоб виратувати Українську Державність.

Париж, 31. січня 1920.

Др. Михайло Лозинський,
Член Української Національної Ради,
Товариш Державного Секретаря Закордонних Справ.

Отвертий лист до редакції „Впереду“.

В числах 19 і 20 львівської ґазети „Вперед“ уміщено дві замітки під гучною назвою „Гетьманці в Празі“.

Поміж деяких призвищ названо також і моє, що примушує мене прийняти ту рукавичку, котра кидається в такий зухвалий спосіб галицькими соціальними демократами.

З цих заміток довідуюся я, що бувший гетьман Скоропадський орґанізовував з'їзд в Празі, що цей з'їзд не відбувся „ізза недостачі комплєту“ (дотеп чисто галицького походження) й що нині я (разом з иншими „гетьманцями“) проважу „препогану“ компанію проти головного отамана Петлюри й соціалістичного уряду в „Чеському Слові“…

Приємно, розуміється, „без дракі попасть в большіє забіяки“, але все горе полягає в тому, що для цього не мається жадних підстав.