Сторінка:Воля. – 1921. – Т. 2, Рік 3. – Ч. 1-12.djvu/127

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


II.

Тут за дротами я живу
Лише у сні…
Коли брудні
З очей моїх зникають дні,
По хвилях сновіді пливу
У мрії таємні…

У мене там — друге життя:
Серед степів,
Широких нив,
Де з рідних хат лунає спів
Душа моя п'є забуття
І гасне гнів!

Тарнів, 18./III. 1921 р.Клим Поліщук.

Боротьба з собою.
(Оповідання з часів революційних вибриків).
1. Було оголошено…

Було всього вісім годин ранку, а Велике Місто гуло й гомоніло, наче й не спало. В унісон пастирливо-упертих голосів фабричних та заводських гудків, пронизливо верещали свистки автомобилів і, як горох, сипались на міський брук незлічені удари кінських копит. Захлинаючись, широкою луною роскочувався гомін людських голосів, які ні на одну хвилину не хотіли поступитися перед голосами бездушних машин та автоматів.

В тихім вранішнім повітрі мерехтіли міліони ріжнокольорних ніжних сніжинок, які метушливо кружляли над головами прохожих і несміло ховалися в наперфумовані кучері молодих пань та в задимлені тютюновим димом жорсткі бороди старих дідуганів, які ледве пересували нагами по тротуарах Великого Міста, поспішаючись до районих крамничок за своєю пайкою хліба.

Починався звиклий міський рух, в якому велике рівнялося з малим, а смішне з поважним. Серед шуму голосів про дорожнечу, пошесні недуги, горожанські війни, злочини та пожежі, — нагло почулися пронизливі викрики газетчиків:

„Велике місто на передодні великої несподіванки!..“

„Новий засіб знищення людського суроґату!..“

„Надзвичайний винахід товариша Ока!..“

Сотні й тисячі рук жадібно тягнулися до ріжнокольорних невеличких листочків, на яких ще не встигла висохти друкарська фарба, але там було всього декілько рядків хронікальної замітки: „Відбулася надзвичайна таємна нарада Диктаторської Ради Трьох. Вирішено негайно позбутися людського суроґату. Відомий революційний діяч, товариш Око, запропонував свій плян і одержав відповідні уповноваження.“ Здивовано читали й ніяк не могли зрозуміти, про що саме йде мова, бо в той же час від тумби до тумби перебігали якісь обшарпані хлопчаки з казанками розвареного карюку і, плачучи від морозу, посинілими руками розліплювали величезні червоні плякати. Скоро де з'являвся такий плякат, як навколо нього збіралися цілі юрби, які, мовчки, впоювали в себе буквально слідуюче:

Всім без усякого винятку!.,

Диктаторською Радою Трьох доводиться до відома всіх громадян Великого Міста, що в звязку з надзвичайною розбещенністю людности й загальним пониженням людської гідності як з физичного, так і з духовно-морального боку, Радою Трьох вирішено очиститися від зайвого людського сурогату, за для чого утворюється Надзвичайна Комісія Рішучости, яка має негайно і як найпильніще переглянути склад всього населення Великого Міста і з'ясувати права на життя кождого окремого індівідума. Герматродіти, дегенерати, хронічні п'янюги, професійні злочинці, вроджені плакси, йолопи й дурні, дресіровані шкідники й безхребетники, всякого роду брехуни, блазні, підлизники, паскарі