Сторінка:Воля. – 1921. – Т. 2, Рік 3. – Ч. 1-12.djvu/140

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Подякувавши симпатичного дідугана, я вийшов з Презідентського Палацу і за кілько хвилин був на Place de la Concorde.

Велична нічна тиша цього ґрандіозного по розмірах і по спогадах і найкращого в Европі пляцу, ласково огорнула мої напружені нерви і я, зачарований красою величезного міста, забувшись, став деклямувати натхненну оду в честь столиці світу:

О ти, Париж, де грошей тануть пачки,
Де дипльомати часто лазять рачки,
Де у посольстві б'ються на кулачки,
Де ренеґати „служать“, як собачки.
 О, ти б сповнив загальну кращу мрію,
 Коли б ти їх погнав негайно в шию…

На жаль, тут підійшовший ageant запропонував мені „не нарушать“ і талановита ода так і лишилася незакінченною.

УКРАЇНА

Український Комітет в Бесарабії. По відомостях, які надходять з Бесарабії, кількість біженців з України що дня збільшується. Біженцями в Кішіневі засновано Центральний Український Комітет, який піклується про росташовання біженців, а також клопочеться й про инші потреби морального й матеріяльного характеру, що звязані з перебуванням на чужині. На надзвичайному засіданню Українського Комітету, де було заслухано доклад про ту роботу, яка зроблена комітетом, а також і накреслено плян найближчих завдань Комітету по допомозі біженцям, виступив з промовою відомий єврейський громадський діяч Тьомкин. Констатуючи тяжкий стан біженців, промовець між иншим сказав: „Коли до цього часу в Бесарабію прибули тисячі біженців, то треба чекати, що пізніще прибудуть десятки тисяч. Ніякі перепони не зупинять біженецької хвилі“. — На цьому-ж засіданню було постановлено організувати еміґраційне бюро.

Жіночий Український Комітет в Бесарабії. На останньому засіданню Жіночого Українського Комітету в Кішіневі було заслухано повідомлення члена комітету Левертова про закупку полотна на білизну біженцям. Полотно це придбано на гроші, які зібрано Жіночим Комітетом. Полотно передано в майстерню комітета для заготовки білизни.

Одеські гроші. Кішіневська ґазета „Новое Слово“ повідомляє: „Як відомо, в міській касі залишилося 800 тисяч одеських рублів. Користуючись обміном, міська управа рішила прохати перед урядом, щоби обмін цей робився по курсові один лей за рубель. Мотивує своє прохання міська управа тим, що одеські гроші забезпечені львівськими, котрі міняються державними й громадськими установами по 1 лею за рубель“.

Бюро праці при Українському Комітеті в Бесарабії. Ґазета „Новое Слово“ повідомляє: „За короткий час істнування бюро праці при Українському Комітеті зареґістровано 397 безробітних. За той-же час поступило вимог на 89 робочих, з них 34 получили роботу. По згоді з союзом фаховців по сільському господарству орґанізується артіль сільсько-господарських робітників. В артіль уже записалося 15 людей фахових, бувших кольонистів Херсонщини, та біля 100 людей некваліфікованих робочих. Жіночим Комітетом оборудована кравецька та шевська майстерні, які обслуговують переважно біженців. Майстерні ці розраховані на 100 робочих. В бюро праці поступають вимоги на працю не тільки з Кішінева, але й з міст Старого Королевства.

Об'єднання комітетської праці. В Кішіневі відбулося об'єднане засідання Центрального Українського Комітету, міського комітету й „Джойнта“. Обговорювалося питання про согласованність праці всіх громадських орґанізацій. Принята резолюція, згідно з якою в Центральний Українськийй Комітет мусять