Сторінка:Воля. – 1921. – Т. 2, Рік 3. – Ч. 1-12.djvu/144

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


по всій Росії, закликає переходити на бік повстанців. „Ми Вас поведемо в рідні Ваші хати, до рідних братів, сестер, матерів і дітей, — говориться у відозві, — ми Вас поведемо туди, де лежить награбоване добро Ваших батьків, ми Вас поведемо у столиці України й Росії, де повинні зібратися Ваші Всенародні Збори. Ми Вас поведемо туди, де живуть в роскошах ситі комісари й нагодуємо, одягнемо Вас, бо Ви голодні і голі. Так вставайте, приятелі. Скиньте з себе цю прокляту назву „красноармейця“, назовіть себе салдатами Руської Демократичної Республіки і вкупі з нами, українськими козаками, у похід на Москву, на комісарів. — В імя волі всього народу, в імя вашого і нашого щастя. Хай живе союз між вами і нами.

В околицях Кам'янця почалися бунти. В районі заштатного міста Вербовцях вибухло повстання. В повстанні брали участь селяне, змобілізовані повстанським Комітетом. На чолі повстанців став інжінєр Шиманський. Повстання дало невеликі результати з огляду на брак амуніції.

Румунські ґазети інформують про помітний параліч совітів на Україні. Про це оповідають особи, що прибули з Поділля до Галичини. В селах та містечках по Збручу начальники міліції вкупі з Командами, замкнувши свої канцелярії, повтікали за Збруч. В Жванці чекісти ходять переодягнені в цівільну одіж. В Борщові затримано двох комуністів, які признались, що служили у „совітів“, але через безнадійне становище большевиків вважали за краще своєчасно втікти,

ПОЛЬЩА

Рижський мировий договір ратифіковано Сеймом 15-го ц. м.

Д-р Лєвенгерц є назначений „референтом справ wschodniej Małoposki“ и при м-стві закордонних справ.

Міністр військових справ, ґен. Соснковські, видав обіжник, на підставі котрого допускається демобілізація старшин усіх класів і років, як що даний старшина докаже, що він хоче використати своє фахове знання у громадській службі для добра батьківщини.

Правнича сеймова коміссія радить спільно з представником м-ства судових справ над амнестією для політичних злочинців.

Кордонна комісія для визначення кордонів поміж Польщею і совітськими Росією—Україною виїхала, в складі більше 300 осіб (топоґрафів, ґеометрів, техників і и.) до Мінська.

Головою міжустановочної комісії по справах виконання рижського договору є Домбскі, кол. голова польської мирової делєґації.

Польсько-венґерська торговельна умова, заключена на термін 6-ти місяців, в справі виміни товарів на основі існуючих митних правил, — була затверджена Радою міністрів.

До Варшави приїхав болгарський міністр внутрішніх справ, Димітрєв.

Ковальскі, теперішній посол при Ватикані, повинен був піти в одставку, яка була рішена та й, мабуть, вже підписана. Але, як повідомляють польські газети, він залишиться на своїй посаді, бо так бажають собі два його свояки-ксьондзи, які мають вплив у Ватикані.

Міністерство освіти отримало від казни 8 міліярдів на покриття бюджету б. р. Витрати м-ства освіти в мин. році уявляли 1½% усіх державних витрат, — тепер піднімуться до 5%.

Комісія по воєнним відшкодуванням признала Польщі її вимоги що-до 42-х міліярдів золотих марок, як воєнне відшкодування з боку Німеччини.