Сторінка:Воля. – 1921. – Т. 2, Рік 3. – Ч. 1-12.djvu/54

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
д) Окружні Сойми і Секретаріяти;
е) Установчі Збори, Президент Республіки і Рада Міністрів.

2. Зазначені в § 1, літ. а–д, орґани Управління, будучи орґанами місцевого Замоуправління, разом з тим являються і місцевими орґанами державної влади.

3. Цим законом затверджується лише схема орґанізації державного Управління; щож торкається порядка орґанізації окремих установ, способів виборів до них, прав і обов'язків цих установ та їх взаємовідносин, а також службової відповідальности, то все це регулюється особливими законами.

4. Кожне село, деревня, хутір, коли в ньому не менш 100 душ населення, зареґістровується як окрема адміністраційна одиниця, сільська громада, яка управляється сільськими Зборами і сільським Комітетом.

Примітка. Окремі населені пункти з числом мешканців менш 100 приписуються до одної з сусідніх сільських громад.

5. Право участи в сільських Зборах мають всі мешканці району сільської громади, котрі мають від роду не менш 20 років і котрі, на підставі істнуючих законів, особисто не позбавлені цього права.

6. Сільські Збори вибірають сільський Комітет в скаді старости і двох радників.

Комітет є виконавчим орґаном сільської влади, відповідаючий за свою діяльність перед сільськими Зборами і перед законом в загальнім порядку.

7. Для об'єднання діяльности сільських Зборів і Комітетів і для керування цею діяльністю в напрямку, який вимагається відповідними законами, а також для ближчого контроля цеї діяльности, утворюються волостні Управління, які складаються з волостних Рад і Управ.

8. Волостні Ради складаються з уповноважених від сільських громад, вибраних сільськими Зборами.

9. Волостні Управи вибіраються волостними Радами і складаються з волостного старшини і двох його товаришів.

10. Волостні Управи відповідають за свою діяльність перед волостними Радами і, в загальнім порядку, перед законом.

11. Ті населенні пункти, котрі, по кількости свого населення і по свойому економічному положенню, відріжняються від звичайного села (містечка, великі села, міста) управляються, на підставі закона про міське управління, міськими Зборами, міськими Радами і міськими Управами.

12. В міських Зборах має право брати участь кожний громадянин данного поселення в вікові не нижче 20 років, котрий, на підставі істнуючих законів, особисто не позбавлений цього права.

13. Міські Збори вибірають Раду міста, а Рада вибірає Управу в складі голови і від 2 до 5 членів Управи.

14. За свою діяльність міські Ради відповідають перед міськими Зборами, а Управа перед Радами, а разом з тим і Ради і Управи перед законом, в загальному порядкові.

15. Для об'єднання діяльности волостних і міських Управлінь, в кожному повіті утворюються повітові Управління в складі повітових Рад і Управ.

16. Повітові Ради складаються з делєґатів, вибраних волостними і міськими Радами.

17. Повітові Управи вибіраються повітовими Радами і складаються з повітового комісара і від 2 до 5 депутатів.

18. Крім звичайної відповідальности перед законом, повітові Управи за свою діяльність відповідають перед повітовими Радами.

19. Вся діяльність сільських, волостних, міських і повітових Управлінь об'єднується в окружному Управліні, яке є автономним Управлінням округи по всіх справах місцевого життя.

20. Окружне Управління складається з окружного Сойму і з окружного Секретаріяту.