Сторінка:Вячеслав Липинський Твори Т. 2 Участь шляхти у Великому Українському Повстанні під проводом Богдана Хмельницького (1980).djvu/101

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Ця праця була опублікована в „Księdze Pamiątkowej”, виданій на пошану Володимира Антоновича, Павлина Свєнціцького і Тадєя Рильського. Нині вона виходить окремою відбиткою.

Метою згаданої Пам'яткової Книги, що має заголовок „Z dziejów Ukrainy”, є, — читаємо в передмові, — поширити знання про українську минувшину серед тих спольщених шарів українського народу, які вживають, як розговірну, мову польську. Саме цим завданням пояснюється польська мова, якою написана Пам'яткова Книга, а також і мова тієї історичної студії, яка становить її складову частину.

Вихідним пунктом писання цієї праці був задум дослідити на підставі джерел участь окремих верств українського народу, а зокрема української шляхти, у Великій українській революції 1648 року. Для праці використано, окрім опублікованих досі джерельних матеріалів, невидані архівні джерела, найбільше з Архіву кн. Чарторийських у Кракові, а також з інших, краківських, львівських і варшавських архівів, до яких я мав доступ. Перелік джерел і літератури Читач знайде у примітках, а важливіші акти в „Додатках” при кінці цієї праці.

Оголошуючи друком свою працю, почуваюся до приємного обов'язку скласти подяку всім, з чиєї чемности я користав під час моїх архівних розшуків. Тож насамперед дякую Дирекції Архіву кн. Чарторийських у Кракові, а далі Дирекціям Архіву Давніх Актів міста Кракова, Музею ім. Емерика гр. Гуттен-Чапського, Ягайлонської Бібліотеки, Академії Мистецтв і Технічно-Промислового Музею — у Кракові; Дирекції Головного Архіву Королівства Польського у Варшаві; п. Янові гр. Олізарові за гостинне розкриття мені його багатого родинного архіву в Кисилині та директорові Бібліотеки Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові, п. Іванові Кревецькому, — за велику допомогу при користанні з львівських архівів і бібліотек.

В. Липинський.

Писав я у Затурцях і в Кракові, 1911 р.