Перейти до вмісту

Сторінка:Голоскевич Г. Український правописний словничок (1922).djvu/206

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

нюється: збити, зварити, зжати, зсипати, зсунути, зсісти, зчарувати, зчистити, зцідити, зцілити, зшивати, зшиток, зщулитися і т. д.

IX. Приростки РО3 і БЕЗ.

Приростки роз і без ніколи не міняють свого з на с: а) розбити, роздати; розказати, розпитати, розсвіт, розцвітати і т. д. б) безвинний; безкостий, безперечний, безталанний, безчестя і т. д.

X. Подвоєні приголосні.

Подвоєні приголосні пишемо в таких випадках:

1) у речівниках середнього роду на (що вийшло з давнього закінчення -іе, чи -ье) і скількох словах жіноч. та чоловіч. роду на (що вийшло з давнішого -ія, чи -ья) подвоюємо приголосний звук перед : насіння, ходіння, царювання, життя, сміття, підборіддя, безладдя, збіжжя, галуззя, зілля, волосся, обличчя, клоччя, безгрішшя і т. д., також: суддя, браття, стаття.

При відмінюванні таких слів подвоєна приголосна залишається перед усіма иншими голосними: життю, вихованню, в житті, в оповіданні, на весіллі, зіллям, на обличчях; судді, суддею, статтею, в статтях, браттям, так само як і в відповідних прикметниках (життєвий, гіллястий) і в зложених словах (життєпис).

Увага. Губні звуки: б, п, в, м і звук р у цих випадках не подвоюються: луб'я, безголов'я, сім'я, подвір'я, узгір'я, пір'я і т. д.

 

192