Сторінка:Гребинка Е. Иванъ Золотаренко (Черкаси, 1899).djvu/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

дому коневи, у всихъ оздобахъ, а поручъ ёго московськый войивода; поривнялысь воны зъ костёломъ; колы се зразу якъ лясне щось, наче батогомъ, а на дзвиныци закурывъ дымокъ. Я вже звыкъ до сёго, зразу и вгадавъ, що се на смерть положыть когось. Народъ загомонивъ; дывлюсь: полковныкъ захытавсь на сидли, прыклавши праву руку до серця; я до нёго, знявъ зъ коня, а кровъ такъ и дзюрыть въ нёго зъ грудей.

— Прощай, каже, Даныло! нехай мене поховають въ Корсуни у моій церкви, та скажы жинци… не договорывъ, виднявъ праву руку видъ грудей, и мовчкы показавъ на людей, одвернувся и вмеръ!… Я глянувъ туды: мижъ народомъ стоить Хранцишокъ, одягненый по-чернечому, и страшно дывыться на полковныка… Я кынувсь за нымъ, крычу: «ловы ёго!», а винъ счезъ, наче кризь землю провалывся. Піймалы двохъ–трёхъ ченцивъ, та все не того. А тутъ пиднялася ризня! уси крычать: «зрада!». Не прыведы Боже, якъ страшно! Наши молодци кынулысь на дзвиныцю и піймалы розбишаку!

— Піймалы! Хто-жъ винъ?

— Соромъ казаты: простый органыстый, Хома!… якъ згадаешъ, що славный полковныкъ згынувъ видъ органыстого, и злисть, и соромъ бере тебе!

 Я бъ его!…

— Я й самъ змирявся надъ нымъ повтишытысь, зигнаты серце, колы воно ка-зна-що!

— Ка-зна-що?