Перейти до вмісту

Сторінка:Грицак Є. Неологізми в сучасній українській літературній мові (1936).pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 19 —

ження Д. 22, перекона́льність — здатність переконувати (Лейт. 144), поту́жність — сила Д. 190/34, запрода́йність Д. 293/34 — продажність (Гол.), пе́ршість (рад.).

II. Іменники чоловічого роду.

Дуже велика кількість неологізмів чо­ловічого роду. І велика кількість нарост­ків на творення йменників чоловічого роду й вирішна роля чоловіків у щоденному житті, культурній творчості та по­ літиці, впливають на творення нових слів.

1. Наросток -ник. Як у жіночому роді було найбільше нових слів із нар. -ка й -івка, так у чоловічому найбільш новотворів із наростком -ник, бо їх структура дуже легка, а саме: до кореня додаємо цей наросток, а значення цих слів майже завжди з тієї самої ділянки: це nomen agentis, цебто означує люди­ну, що робить щось, а творяться вони від іменників і дієслів. Цих слів у нас дуже багато, але я вичислю їх по кілька поодинокими групами, зазначуючи при цьому, що я наводжу й давніші неоло­гізми, щоб показати невдатність їх скла­дання, або те, що, не зважаючи на ве­летенський розвій української мови, ми ще й досі послугуємося архаїзмами або деякими невдатними й невідповідними