Перейти до вмісту

Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/171

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ративне дерево. За короткий досить час мімоза акліматитизувалася в Абхазії, перейшла в дикий стан і вже почала витісняти інші лісові рослини по тутешніх косогорах. Кора мімози багата на гарбники високої вартости. Використовувати для цього мімозу можна на шостому році її віку. Багато дубила також в корі евкаліпту, що добре акліматизувався в Абхазії. Коріння місцевих щавлів, як показали досліди, дає чинбарський екстракт для виробки м'якої кожі, як от замша тощо. Нині намічається в Сухумі будувати завод для виробу чинбового екстракту.

З прядільних рослин здавна в Абхазії культивується бавовняник. Культура ця занесена із сусідньої Мінгрелії. Сіяли бавовняник місцеві селяни в невеличкій кількості для своїх потреб. Так, наприклад, в 1926 році нараховувалось всього 28 десятин.

Розпочата була кампанія за культуру бавовняника в Абхазії. Селянам під цю культуру видані були позики. Як результат цього всього було те, що в 1927 рокі площа під бавовняником підскочила до 800 десятин. Та кампанія ця піднята була наспіх. Місцевого насіння не було. Доводилось користуватись і туркестанським, і єгипетським насінням. Кампанія ця дала неґативні наслідки. Як виявилось, ці сорти, а особливо єгипетські, занадто пізні для Абхазії, і бавовняник здебільша недоспів. Неґативні наслідки неґативно відбилися і на поширенні цієї культури — в 1928 році бавовняником засіяно було всього 137 десятин.

Нині ця справа стала на той шлях, з якого треба було й починати. Цим зацікавились місцеві досвідні станції. Починається добір сортів, придатних для Абхазії. Можна гадати, що бавовняник займе незабаром значне місце між іншими культурами Абхазії.

Принаймні, такої думки додержуються деякі місцеві дослідники, що провадять досліди з бавовняником на місцевих досвідних станціях.

Спроби з кенафом не дали добрих наслідків. Властиво кенаф в Абхазії росте дуже добре й волокно дає теж гарне, тільки культура ця не може конкурувати з іншими тутешніми більш прибутковими культурами. Ця справа добре розвивається на Північному Кавказі, в Адигеї. Тільки найкращі сорти кенафу, що дають добре волокно в Адигеї, не дають зрілого насіння, придатного для посіву. Тому в Абхазії можна сіяти кенаф на насіння. Перепродукції не може бути, бо насіння кенафа йде на олію. Кенафова олія йде на