Сторінка:Журнал «Східний світ», 1930. – № 1–2 (10-11).djvu/7

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ність багатьох імперіалістичних країн, але Схід водночас це величезний акумулятор визвольних сил, що хитають підвалини капіталістичного світу. Велика заслуга науки Леніна в тому, що вона визначила й охопила велетенськість визвольного пролетарського руху й значіння в ньому пригнічених селянських мас Сходу, що йдуть з пролетаріатом імперіалістичних країн. Це колись потенціяльні, а тепер збуджені до життя величезні запаси сил східніх народів, пригнічених імперіалізмом, що йдуть величезними кроками до будівництва власного життя і мають могутнього спільника — європейський і американський пролетаріат.

Наука сходознавства в нашім Союзі є складова частина нашої радянської науки, що розвивається і зростає в нашій Республіці і в нашім Союзі. Тут наука сходознавства має собі провідне світло від Ленінової науки, набуває собі твердої основи від Ленінового гасла, що розмикають очі трудящим і ведуть їх до роботи та боротьби за будівництво нового вільного життя. Наука сходознавства у нас стала дійсною наукою, що йде на користь трудящому люду і стає знаряддям боротьби за визволення сотень мільйонів пригнічених мас східніх народів.

Наша асоціація нараховує лише п’ять років життя і оце лише другий з'їзд її відбувається сьогодні, але ми, робітники України, у щільній співпраці з трудящими всіх народів радянського Союзу в галузі сходознавства маємо перед собою гострі й яскраво поставлені нашою історичною долею і нашим географічним станом завдання. Наш Союз Радянських Республік, проводячи визвольну працю, дивиться одверто в обличчя Сходу й Заходу. Наша країна стикається на східніх кордонах з нашими близькими сусідами, що їх доля нас інтересує. Україна лежить на південнім кордоні Союзу в безпосередній близькості з народом Туреччини, що його велика боротьба за визволення проти імперіялістичної експансії ще не так давно відбувалася. Наша історія дає приклади безпосередніх зносин на протязі століть із східніми народами. Нашу історію можна вивчати лише у зв'язку з історією народів Сходу — передусім Туреччини. Ми маємо значні культурно-економічні зв'язки із Сходом. Я лише згадаю торішню подорож наших вчених до Туреччини, де їх так прихильно приймали. Наше майбутнє зв'язане спільними вузлами з діяльністю й боротьбою східніх народів проти імперіялістичної інвазії за вільний розвиток трудящих.