Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том XIX (1897).djvu/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

8

С. ТОМАШІВСЬКИЙ


зложені до земського скарбу сеї териториї. З другого боку треба піднести сю ухвалу от через що: з неї виходить, що вже в кінцї XIV ст. шляхта вміла в повній хвилинї обернути податок виключно на свою загальну користь, збираючи його в окрему земську касу, що була очевидячки під земською управою.

Після 1404 р. жерела якийсь час мовчать про надзвичайні податкові ухвали[1].

Найбільший вплив на скарбові справи мала шляхта, або красше олігархія, за малолїтности короля Владислава Варненчика. Для орудованя всякими скарбовими доходами, як подимним, митами, жупами, коронними добрами і т. и. вибрано земських провізорів[2]. На Руси, що в відносинах правно-полїтичних зрівнала ся з иньшими провінциями від 1435 р., у Львові був з'їзд 1438, де ухвалено, аби руський воєвода Одровонж і перемиський староста Сенько Сенявський були збирачами й орудниками скарбових доходів і видавали тілько для загального добра за відомостию загалу шляхти. Супроти короля запевнено собі обопільну відвічальність і оборону[3]. Се була чимала переміна, її можна було виправдати тілько виїмковим станом Руси супроти Татарів[4]. Мабуть центральний скарбовий уряд дуже надуживав своєї власти, коли руська шляхта ухвалила таке, як було потім в XVII ст.[5].

Кілька неділь після того (грудень 1438) молодий Владислав узяв керму уряду. Від тодї перестало, бодай формально панованє опікунів і провізорів, державна адмінїстрация вернулась до давних форм. Кажемо: формально, бо над недосьвідним королем панувала по давньому оліґархія серед великого безладя. А про те ся оліґархія міцно держалась кошицького привілея, бо при першій потребі грошової підмоги мусїла обертатись до загалу шляхти. Панованє Владислава Варненчика привело до цїлковитого упадку господарку королївських дібр і доходів, так що від тодї вона стає нужденною, і на кожду потребу треба надзвичайного податку.


  1. Павіньский (ст. 7, 8) на підставі поданої ним записки судової книги Лєнчицької землі (Додаток N. 3) догадуєть ся про якусь податкову ухвалу з р. 1411. Єсть се судова записка 8 р. 1412 про слїдство проти двох братів, що їх отець бувши земським коллєктором мав присвоїти собі певну суму. Догадка правдоподібна, але не безумовно: се може бути або ремінїсценция з р. 1404, а як лучить ся з окремою ухвалою, то може вона подібна згаданій сєрадзькій.
  2. Длуґош IV 547.
  3. Codex epistolaris saec. XV t. II ed. A. Lewicki N. 250.
  4. Павіньский с. 48.
  5. ibid. 49.