Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том XV (1897).djvu/194

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

гальних зборів предкладати найблизшим загальним зборам до принятя. Внесеннє — відчитати протокол з попереднїх зборів не найшло більшости, тож обмежило ся деякими спростованнями. Між висловленими з поводу справоздання бажаннями занотувати належить бажаннє дра Коцюби, щоб видїл публїковав катальоґи біблїотеки, або подавав відомости про нові книжки, які прибувають до біблїотеки.

З поводу справоздання касового, відчитаного К. Паньківським, поставлено проф. Шухевичом внесеннє, аби на далї роблено при справозданню зіставленнє з попереднїм роком.

Комісия контрольна заявила, що рахунки Товариства найшла в цїлковитім порядку. По тім удїлено видїлови абсолюторию і приступлено до вибору нового видїлу. На голову вибрано проф. М. Грушевського 52 голосами, 34 голоси дістав сов. Ол. Барвінський; членами видїлу вибрані: проф. І. Громницький, І. Кокорудз, проф. руської ґімназиї у Львові, проф. П. Огоновський, К. Паньківський, Др. Д. Савчак, член видїлу краєвого; заступниками: Ю. Левицький і І. Раковський, учителї руської ґімназиї; членами комісиї контрольної: проф. Гр. Врецьона, інжін. О. Ганинчак і проф. В. Тисовський (тіж, що й минулого року).

По оголошенню вибору на голову проф. М. Грушевського, сей останнїй забрав голос і подякувавши за зроблену йому честь, пояснив своє становище що до Товариства. Він пригадав свою працю в Товаристві почавши від перших початків в нїм наукової роботи і особливо від часу свого приїзду до Львова: вкладав він всї сили в нього, з огляду на велике культурно-громадське значіннє науки взагалї й специяльно для подвигнення нашого народу. Одначе по останнїх подїях мусїв він зректи ся всякої роботи в Товаристві, та й поза Товариством годї було братись до якоїсь орґанїзациї наукової при такім настрою в громадї; не хоче він тим робити комусь докорів і ворушити вже минулого, але зазначає, що між самими членами Наукового товариства показалось легковаженнє наукової роботи, готовність жертвовати нею для хвильової полїтичної манїфестациї і орудованнє проти людей, що брали до серця інтереси наукової роботи, несправедливими посуджуваннями; Наукове товариство не може бути ареною полїтики, хоч з яких би похвальних почуть вона виходила. Висока честь бути головою Товариства його не звабляє, для нього важне дальше прямованнє Товариства. Як би мав сей недавнїй напрям далї істновати, він просить не сподїватись від нього нїякої роботи в Товаристві; просить не приводити його евентуально й до нового виречення. Він все стояв і стоїть при прінципі: Наукове Товариство для науки, виключно. Коли п. члени хотять в сїм напрямі далї Товариство провадити, то він не вирекаєть ся жадних обовязків в Товаристві