Перейти до вмісту

Сторінка:За кавказькими хребтами.djvu/64

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

січні місяці тут цвітут дерева. Рідко коли паде зимою сніг і то він лежить 1-2 найбільше три дні. В таких випадках в Аджарістані можна бачити цікавий каприз природи, субтропічні пальми покриті снігом.

Верхи гір Аджарістану покриті вічними снігами, а внизу, між цими горами та на їх схилах ростуть бамбукові гаї, зеленіють чайні плянтації, дозрівають мандарини, помаранчі і цитрини. Але й тут не без контрастів, що ними так багате ціле Закавказзя. На маленькій території Аджарістану в 2.912 квадратових кілометрів представлені клімати майже всіх кліматичних поясів земної кулі.

В приморській полосі Аджарістану дуже велика кількість атмосферних випадів (2.370 міліметрів річно, або 133 дощові дні на рік). В цьому відношенні Аджарістан прирівнюють до Далекого Сходу і до Індії. Сам Батум — це місто дощів.

Рослинність Аджарістану буйна, розкішна і дуже різноманітна. Тут ми зустрічаємо рослинність всієї Европи і частини Азії. На приморському побережжі щодо рослинности ми маємо в мініятюрі: Японію, Китай, Гімаляї, Цейлон, Яву, Мексику, Фльоріду, Каліфорнію, Нову Зеляндію і Чілі.

Під відкритим небом тут дозрівають мандарини, помаранчі, цитрини, в лісах попадається лавр, в садах цвітуть камелії, маґнолії, драцени, пальми: тут і банани, корковий дуб, камфорне дерево, кипариси, бамбук, гімалайський кедр, японський клен, новозеляндський льон, лакове дерево, китайська кропива рамі, люфа, розкішні папоротники та мохи, кавчук, бавовна, риж — оце те, що придає Аджарістанові характер субтропічних, а навіть тропічних країн світу.