Сторінка:Капій М. Країна блакитних орхідей (1932).pdf/52

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

тричний погляд на вселенну, давно вже злізло із котурнів, на які спиналося в початкових стадіях свого розвитку. Це-ж незаперечена правда, що в усіх на­родів, в усі часи існувало та існує якесь незясоване, померкле прочуття, що й там гень далеко, на тих зірках, до яких виривається людський дух, іс­нує також життя таке як у нас, існують подібні до нас єства із своїми радощами та смутками. Цілі релігійні системи побудовані були на невмірущости людської душі, на здогадній мандрівці по світах коли вона покидає свою земну домівку. Чомуж малиби оті безчисленні зорі, що мерехтять на синяві неба бути тільки блудними вогнями, що женуть у недовідому даль, пусті з мертвецьким спокоєм, про­кляті у первопочині свойому?… Чому тільки на на­шій землі малиб існувати сотворіння здібні втіша­тися красотою блакитнього неба, пошумом бору зеленого, усміхом сходячого сонця?…

Невже-ж завершенням усього того, що найкра­щого, найбільш совершеного може видати із себе природа, є оте єство, що так гордо себе „homo sapiens“ називає?…

Пан над тією землею, що порошинкою химер­ною серед всесвіту безмежнього жене у безвісти без початку й кінця?…

І заспокоював Степан Артименко своїх чита­чів, що може вже тільки кілька днів ділить їх від тієї хвилини, коли дістануть відповідь на усі да­ремно досі ставлені ними питання, коли усі нероз­гадані загадки знайдуть свою розвязку. І малював перед їх очами ваготу цього моменту, вів їх немов перед ворота одвічнього храму, що за хвилину від­чинитися мали й тисячам очей розкрити тайну, яку зберігала досі його святая святих…

І розходилися Артименкові слова у найдальші верстви громадянства, голосним гомоном відбива­лися по цілій Україні і далеко далеко поза нею.

Двічі в день голосився Святошин а д-р Харитоненко подавав свої помічення та місце в просторі, де саме в тому моменті находилося міжпланетне