Перейти до вмісту

Сторінка:Коваленко Г. Про український стиль і українську хату (1912).djvu/15

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

кутя і узвар; там угорі стоять боги, світиться лямпадка або воскова свічка. Для самого почесного гостя місце — на покуті. Під час весілля там сидять молодий з молодою, а за ними в кутку світилка ставить шаблю молодого, потушивши об стелю свічки, приліплені до шаблі.

Біля покутя стоїть стіл, вподовж причілкової стіни.

Увійшовши з сіней у хату, маємо по один бік — мисник, полички, а по другий бік дверей — піч. Двері робляться близше до чола, через те для мисника зостається мало місця, а для печі багато.

Піч топиться од дверей, проти передпічнього вікна. Робилися давні печі (і тепер по глухих місцях робляться) так: ставилися дубові стояни, на їх клалися слижі, теж дубові; на їх з глини ліпився товстий припічок або черінь аж до сінешної і напільної стіни, а щоб глина зпереду добре держалася, иноді ставилася рубом широка дошка. Увесь той шар з глини завтовшки мав до 8 вершків. На йому робилася вже сама піч, склепіннє (свод) довге, що трохи не доходить до задньої стіни. Склепіннє ліпилося з крутої глини, на обручах, що потім вигорали. Передній вихід з печи — челюсти, трохи вузший, ніж сама піч. Челюсти стоять одступивши од переднього краю припічка вершків на 10–12. На передньому припічку ставиться комин; колись, не дуже давно, він заплітався і добре обліплювався глиною. Він високий, трохи не досягає стелі. Комин одним боком прилягає до сінешної стіни хати, там робиться дірка для диму (димарь); дірку закривають заткалом з ганчірок. Дим йде далі вгору по плетеній, обмазаній трубі, що зветься бовдуром. Бовдур стоїть аж на землі в сінях, а виходить поверх даху і має звичайно свій дашок, часом дуже гарно вироблений з дерева. На йому иноді ставили деревяного півня.

З того боку печі, що виходить на серед хати, при печі єсть припічок; він іде до задньої стіни, має завширшки 1 арш. або й більше; по йому лазять на піч. Напіччє буває досить просторе 2¼×2 арш. або й більше.

Од припічка до причілка і до задньої стіни місце займає піл з широких і важких дощок; як і лази, він нерухомий. На полу, на припічку і на печі сплять. Над полом, під стелею,