Сторінка:ЛНВ 1922 Том 78 Книжка 8.pdf/79

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

…»Посад Висунськ в сей час бомбардовано гарматним огнем відділу ґенерала Склярова: стрілянина стихла на другий день. Я в сей день взяв відпуск і поїхав у містечко, бо я там мав родичів.

»Під той час у містечку[1] творився погром; все майно, що можна було взяти, вивожено в м. Миколаїв, де продавано, а таке, як хати, повітки, клуні, молочений хліб і не молочений палено; молодих людий мужеського полу убивано, жінок насилувано і тільки те майно вціліло, яке духовенство містечка вспіло захистити; із 2500 дворів лишилося не більш як 500. Після сього випадку був наказ ґенер. Слащова боротися з бандитизмом безпощадно, включно до нищення цілих сіл«…

Наказ Слащова нічим не ріжниться від такихже наказів Раковського, Буденного, Фрунзе, Котовського і т. д. Для тіснійшої єдности московських армій сам Слащов, ранійше заклятий ворог червоних, виїхав у Москву на службу до них…

»Також забрано коні на Херсонщині в селах: Грушівка, Марянське, Воронцівка, Осокорівка, Качкарівка, Сидієвка, Видчина, Новопетровка і Константинівці«…

Забрані коні — основа селянського господарства, основа селянського добробуту! Треба підкреслити, що всі сі села найзаможнійші на Херсонщині і деякі з них мають населення понад 10–12 тисяч люда.

…»По наказу ґенерала Слащова у м. Єлисаветгороді повішено 12 чоловік на площі перед будинком кавалерійської школи; тіла повішених, згідно з наказом, не здіймано на протязі трьох діб. Над одним із повішених висів напис: »Петлюровець, комуніст, бандит Андрей Стратієнко«, над другими — »его адиннадцать памошніков«, яких прізвищ не памятаю«…

А. Стратієнко, ідейний народник, народний учитель. До соціялістичної партії (Укр. Соц-Револ.) прилучився лише по революції. Горячий патріот-націоналіст завжди стояв на правому крилі партії і не задумуючися жертвував соціялістичними доґмами в імя національної ідеї.

В самім надпису Слащова стоять поруч два поняття, з яких одно виключає друге: »Петлюровець і комуніст«. Тому їх треба читати: »ідейний український націоналіст-патріот«.

…»В Баштанці повішено 17 осіб, а розстріляно й порубано більше 100 осіб. Із сих сіл 49-й Донський козачий полк і 8 лубенський гусар-

  1. Автор помиляється: не містечко, а посад Висунськ (історична назва, яку й тепер населення там і навкруги вживає, се „Батурино“). Населення в ньому сягає до 12.000 люда, з них жидівських родин близько дві десятки. Заснували сей посад козаки Батуринського полку, що після полтавської трагедії тікали з Мазепою. Все населення свідоме українське, серед якого й досі живуть старі козачі традиції. — П. Ч.