Сторінка:Лозинський М. Галичина в рр. 1918-1920 (1922).djvu/122

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 122 —

Шульгин: В українській армії, яка бореться проти большевиків, є тільки українські офіцири. В українській армії в Галичині побіч офіцирів чисто українських, які є в більшости, знаходяться офіцири, які служили в австрійській армії; не є виключене, що де-які з них походять з німецької Австрії. Їх принято тільки тому, що офіцирські кадри не були відповідно заповнені. Наша делєґація кілька разів просила держави антанти, особливо Францію, дати нам офіцирів-інструкторів, яких прибуття в нас нетерпеливо дожидають і які уможливили би усуненнє неукраїнських елєментів з нашої армії. Додаю, що неможливо, щоб українська армія заключала в собі німецькі елемєнти, бо Німці, допустившися злочинів на Україні, заслужили собі на загальну ненависть нашого населення.

Ґен. Дільон, француський член комісії, каже, що зрозумів се так, що в українській армії в Галичині знаходяться офіцири Австрійці і Німці.

Шульгин поясняє. що Австрія складається з ріжних народів, також і з Німців, отже він говорив про офіцирів Австрійців німецької народности. Ще раз заявляю — каже він — що в українській армії нема німецьких офіцирів. П. Сидоренко і я ніколи про се не чули. Коли хочеться почути більш катеґоричні відомости, треба підождати аж з Галичини прибуде окрема делєґація.

Бота: Чи перед 11. падолиста[1] істнували вже теперішні кадри офіцирів в українській армії?

Шульгин: Перед перемирєм Східна Галичина не творила части Української Республики. Ся остання мала вже армію, якої офіцирами були або Українці або Росіяни. Галичина творила часть Австрії і не мала своєї окремої армії. Аж після розпаду Австро-Угорщини Галичина проголосила свою самостійність під назвою Західно-Української Республики, яка 3. січня 1919. злучилася з Великою Україною. Українська армія Галичини утворилася після проголошення Республики, отже аж після перемиря з 11. падолиста. Аж тоді принято услуги офіцирів давної Австрії, які були без заняття. Я ще раз повторяю, що Українська Республика добивалася прислання офіцирів француських і союзних. Голова Директорії Петлюра, який є відомим антантофілом, більше ніж коли бажає собі, щоб на Україну вислано союзних інструкторів.

Бота дякує українським представникам за вияснення і закінчує засіданнє.

2. Засіданнє комісії 8. мая. Голова Делєґації УНР Сидоренко представляє голові комісії Боті делєґацію Державного Секретаріяту Західної Области УНР: Голову делєґації д-ра Михайла Лозинського, товариша державного секретаря закордонних справ, члена делєґації полковника Дмитра Віговського і секретаря делєґації Кульчицького, додаючи, що Кульчицький буде виступати як перекладач для француської мови, а Іван Петрушевич як перекладач для анґлійської мови.

 
  1. Себ-то перед перемирєм між Німеччиною й антантою.