Сторінка:Лікарсько-технічні рослини України. 1936.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
КАМФОРНИЙ БАЗИЛИКOctimun canum Sims
НАЛЕЖИТЬ ДО РОДИНИ Labiatae

Камфорний базилик зустрічається в дикому стані в тропічній Африці, Азії, Південній Америці і Австралії. Крім того, різні автори відзначають поширення камфорного базилика на островах: Мадагаскарі, Соломонових, Маріананських, Сешельських, Маврітавіці, а також Сенегамбії, Нігерії, Камероні, у французькому та бельгійському Конго і в східноафриканських колоніях Англії. В Америці — Сіва, Парагвай, Бразілія та в інших місцях.

В азіатській флорі камфорний базилик згадується на півдні Китая, в східній Індії, на Яві, Суматрі, Цейлоні, Філіпінських островах. Росте в лісах, степах, а іноді зустрічається на високих місцях — до 1800 метрів.

Камфорний базилик у наших умовах може культивуватись тільки як однорічна рослина. Коли його зберігати взимку в теплиці, росте значно довший час. Наприклад, на Одеському обласному опорному пункті Української станції лікарських і ефіромасличних рослин є кущі, які ростуть уже два роки, а за даними П. А. Нестеренка в Нікітському ботанічному саді є кущі, які ростуть два і три роки.

Рослини камфорного базилика — прямостоячі кущі, із здерев'янілими нижніми частинами як гілок, так і головного стебла. Центральне стебло і гілки в нижній частині не дуже виразно чотиригранні. Коріння міцне, розгалужене, глибоко заходить у землю, що зумовлює значну посухостійкість рослини. Висота кущів 40—60 см. На кущах у середньому 25—70 гілочок. Листки овально-довгасті, трохи зазублені, довжина листка 2—2,5 см, а ширина до 1,5 см; довжина листкової ніжки від 0,4 до 0,8 см. Квітки блідорожеві, зібрані в китиці, які сидять на коротких відігнутих униз квітконіжках. Віночок зрослопелюстий. Тичинок 4, з них дві верхні короткі. Маточка дволопатна. Чашечка двогуба, густо вкрита великими залозками. Квітка утворює звичайно 4, рідше з насінини. Кількість суцвіть на кущах коливається від 20 до 60, довжина суцвіть 10—35 см. Стебло, гілки, листки та чашечки мають помірно шовковисте опушення, що вадає рослинам характерного сіруватого відтінку. Зовнішні морфологічні ознаки деякою мірою подібні до морфологічних ознак звичайного базилика, що його на Україні селяни вирощують на присадибних ділянках під назвою „васильки“ (Ocimum Basilicum L.). Камфорний базилик відрізняється від останнього го-