Сторінка:Літопис Самовидця (1971).pdf/46

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
О НАЧАЛІ ВОЙНИ ХМЕЛНИЦКОГО[1]

Початок и причина войни Хмелницкого ест едино от ляхов на православіе гоненіе[2] и козаком[3] отягощеніе[4]. Тогда бо оным не хотячи[5], чего не звикли были[6] панщини робити, на службу замковую обернено, которих з листами[7] и в городі[8] до хандоження коней старостове[9] держали, в дворах грубу, тоест печи палити, псов хандожити[10], дворі змітати[11] и до инших[12] незносных діл приставляли. Знову зась которіе зоставали козаками реестровимы, а над оними полковникове шляхта панове от[13] гетмана коронного насиланніе были, которіе б от їх волности[14] бинамній не дбаючи, але яко могучи оных [с] мірали[15], легце поважаючи. Плату, которая постановлена была на козаки от короля его милости и Речи посполитой по золотих тридцять на рок, тое на себе отбірали[16], з сотниками ділячися, бо сотников не козаки оббырали[17] и настановляли[18], але полковники, кого хотіли з своей руки, жебы оным зичливими[19]

  1. Сп. Я. Козельського починається словами: «Літописец избран о войнах, о наставлениї гетманов, о изміни їх по статях и прочиїх ділах ниже слідуется…». Сп. М. Судієнка і вид. Бодянського: «Літописец о началі войны Хмелницкого».
  2. У сп. Козельського тут і скрізь далі немає літери «і». Замість неї послідовно вживається «и»: «православие гонение».
  3. Там же: «козакам».
  4. Там же: «отягчение»; у вид. Бодянського: «отмщеніе».
  5. У сп. Козельського це місце наведено повніше: «тогда бо оним всякие волности отнято, от инних повиписовано, которие не хотячи…»
  6. У сп. Козельського літера «ы» вживається рідко, переважно в закінченнях слів. Частіше «ы» зустрічається в сп. Судієнка і в вид. Бодянського.
  7. Там же: «листамы».
  8. Там же: «в дорозі».
  9. Там же: «коней старостове хондожене».
  10. Там же: «хондожити».
  11. Там же: «зумітати».
  12. Там же: «и инних».
  13. Там же: замість «от» «їх и».
  14. Там же: «которие о їх волностях».
  15. Там же: правильніше: «смиряли».
  16. Там же: «отбирали».
  17. Там же: «обирали», у вид. Бодянського: «обірали».
  18. У сп. Козельського: «наставляли».
  19. Там же: «жичливими».