Сторінка:Мазуренко Вас. Про химію (1908).pdf/75

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

роботи. Значить, не можно й говорити про вещества без ції роботи. Одні елементи свобідними мають більший запас роботи ніж у составах, наприклад водород. Другі ж, як от азот, більший запас роботи мають у составах. Де більший запас роботи, більша й ціна. Через це то иноді елемент коштовнійший состава, а иноді состав дорожче елементу.

Степан. Я усе хочу спитати ще ось що. Ти казав, що азот охоче виділяється з своїх составів. Чому ж він увесь не виділився? Чому ще є звязаний азот?

Азот у
составах.
Андрій. Молодець. Розумно спитав. Робота, що йде у природі, чинить між иньшим і злуку азоту з другими елементами. Так, наприклад, горох, квасоля і иньші рослини стараються почасти і над азотом, аби звязати його. Блискавка у хмарі теж звязує азот. Звязаний азот бережуть, бо він потрібний. Гній має багато звязаного азоту; отже його не розкидують зря, а вивозять чи на город, чи на поле, аби повернути такий азот знов у землю. Ниві ж він потрібний, бо це їжа для рослини.

Степан. Так от для чого розкидають гній по полю!

Андрій. Крім азотових веществ у гною є ще і иньше потрібне рослині, але саме цінніше — це связаний азот, бо він самий важний і коштовний.

Скажи ще одно. Які окисли повинен давати азот?

Степан. Азот не-метал. Значить, він дає кислотні окисли, значить повинні бути і азотові кислоти.

Андрій. Такі кислоти є, і дуже міцні. Азотова кислота розьїдає усі метали, навіть важкі. Азотову кис-