Сторінка:Марко Черемшина. Верховина і інші оповідання (Краків, 1940).djvu/4

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Марко Черемшина і його верховинські оповідання.

Вся творчість Марка Черемшини (Івана Семанюка 1874—1927) тісно звязана з Верховиною. Черемшина сам походив з гір, знав дуже добре верховинський побут і через ціле життя працював у горах або на Підгірю як громадський діяч і адвокат.

В літературній спадщині Марка Черемшини чітко виділяються в три окремі ґрупи його новелі й оповідання. В одних малює він довоєнний побут верховинського села (збірка »Карби« з 1901 р.), в других з великою силою поетичного слова представив жахіття світової війни, що мов ураган перевалилася над українським селом, яке тоді потерпіло від своїх і чужих (збірка »Село вигибає«). Третя частина новель і оповідань, що майже повнотою тут передруковуються, виводить перед очима читача новий повоєнний побут і нові польські порядки в українськім селі (збірка «Верховина«).

Зле жилося українцям під польською займанщиною скрізь, але вже мабуть найбільше знущань терпіли пограничні села, а між ними й гірські. В довшій новелі »Верховина« представив Черемшина невеличку, але яку ж вірну картин-

3