Сторінка:Микита Шаповал. Суспільна будова (1936).djvu/15

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


5. Правові — ріжні степені прав (безправні, обмежені правно, привілейовані);

6. Територіяльні — тутешні, свої, чужі, далекі;

7. Державні — належуть до ріжних держав;

8. Партійні — належуть до ріжних партій;

9. Культурні — вчені, освічені, малоосвічені, темні, дикі;

10. Релігійні — віруючі, байдужні, безвірники;

11. Инші ріжниці — мистецькі, технкчні І Т.Д.

Ось ми лише перечислили головні три групи ріжниць (фізичних, психолоґичних і соціяльних), а вже під - груп дуже багато і дальших розділів ще більше.

Проф. Лазурський в своїй книзі »Класіфікація осібняків« дав трохи инший розподіл по вдачах людей на З типи:

вищий тип — це ті люде, що все скоряють собі, панують над оточенням завдяки своїм здібностям і роблять на його вплив — переробляють його;

середній тип — це такі, що роблять вплив на оточення і разом підлягають його впливові;

низчий тип — це такі, над якими панує оточення і переробляє їх, як хоче.

Одні ріжниці є вроджені, а другі штучно-вироблені. Яке значіння мають всі вищевказані ріжниці людські? Всі разом вони ведуть до того, що люде мають ріжну силу впливу на оточення, ріжну відпорність супроти оточення, а через те між людьми взаємне притягання не однакове, тому й ріжні гурти та скупини творяться.

Ріжниці коріняться в осібнякові (чи вони вроджені і незмінні, чи придбані і змінні — однаково), а тому суспільна організація дуже ріжноманітна. Ця властивість осібняка (неподібність між людьми) називається умовно поліморфизмом, що значить — ріжноформність, многовдачність, Поліморфизм є й між тваринами, особливо напр. у так званих суспільних тварин«: комашні, бджіл, термітів і ин. Тут поліморфизм зайшов так задалеко, що одна порода тварин має в собі ріжні гурти зі змінами в будові тіла: одні, що лише родять, другі, що лише запліднюють, треті — лише робітники, четверті лише »жовніри« і т.д, (Люде анатомично — будовою тіла — однакові, а тому про фізичний поліморфизм що-до людей говориться умовно, зате соціяльно-психичний поліморфизм людини великий).