5. Правові — ріжні степені прав (безправні, обмежені правно, привілейовані); 6. Територіяльні — тутешні, свої, чужі, далекі; 7. Державні — належуть до ріжних держав; 8. Партійні — належуть до ріжних партій; 9. Культурні — вчені, освічені, малоосвічені, темні, дикі; 10. Реліґійні — віруючі, байдужні, безвірники; 11. Инші ріжниці — мистецькі, технкчні і т.д. |
Ось ми лише перечислили головні три групи ріжниць (фізичних, психолоґичних і соціяльних), а вже під-груп дуже багато і дальших розділів ще більше.
Проф. Лазурський в своїй книзі »Класіфікація осібняків« дав трохи инший розподіл по вдачах людей на 3 типи:
вищий тип — це ті люде, що все скоряють собі, панують над оточенням завдяки своїм здібностям і роблять на його вплив — переробляють його;
середній тип — це такі, що роблять вплив на оточення і разом підлягають його впливові;
низчий тип — це такі, над якими панує оточення і переробляє їх, як хоче.
Одні ріжниці є вроджені, а другі штучно-вироблені. Яке значіння мають всі вищевказані ріжниці людські? Всі разом вони ведуть до того, що люде мають ріжну силу впливу на оточення, ріжну відпорність супроти оточення, а через те між людьми взаємне притягання не однакове, тому й ріжні гурти та скупини творяться.
Ріжниці коріняться в осібнякові (чи вони вроджені і незмінні, чи придбані і змінні — однаково), а тому суспільна орґанізація дуже ріжноманітна. Ця властивість осібняка (неподібність між людьми) називається умовно поліморфизмом, що значить — ріжноформність, многовдачність. Поліморфизм є й між тваринами, особливо напр. у так званих »суспільних тварин«: комашні, бджіл, термітів і ин. Тут поліморфизм зайшов так задалеко, що одна порода тварин має в собі ріжні гурти зі змінами в будові тіла: одні, що лише родять, другі, що лише запліднюють, треті — лише робітники, четверті лише »жовніри« і т.д. (Люде анатомично — будовою тіла — однакові, а тому про фізичний поліморфизм що-до людей говориться умовно, зате соціяльно-психичний поліморфизм людини великий).