Сторінка:Микола Аркас. Історія України-Русі (1912).pdf/296

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 257 —

богатий міщанин, властитель фабрики, чоловік бувалий, образований і великий патриот. Остало по нім кілька цінних листів та „Пересторога всѣм православнымъ зѣло потребная“, котра подає історик) заведення унії та воює з римською церквою. Він виступав навіть з публичними диспутами, як ось у Вильні 1591 р., де спорив з Єзуїтами. Про острожських учених вже була висше мова. Між ними найбільше вславився Мелетий Смотрицький, автор „Плачу церкви православної“, дуже поетичнього твору в обороні віри православної, а також граматики славянського язика, котрої навіть чужинці уживали до науки в школах. — Мелетий Смотрицький на старости літ написав „Апольоґію“, в якій завзято виступив проти православія, а в обороні католицьких доґм. Був се чоловік великої науки.

ДИМИТРИЙ ТУПТАЛО.

На чолі ворогів унії стояв монах атонської гори Іван Вишенський, з Галичини, котрий в посланіях виступав дуже остро не тільки проти церкві католицькій, але й проти польським порядкам, а властиво проти польському безладдю, проти зіпсуття духовних, надужить шляхти й урядників, а в обороні працюючого люду.

Його товариш, Йов Книгиницький, оснував був славний в Галичині Скит Манявський.

Дуже цікавим явищем був Василь Тяпинський з вандрівною друкарнею, в котрій 1580 року розпочав був друк четвероевангелия народньою українською мовою.

В XVII віці наші вчені поширюють своє знання, але не поглублюють його. Такий Йоанникий Ґалятовський збирає всілякі відомости та ширить їх; вишукує лєґенди, полємізує з жидівським