Сторінка:Микола Костомаров. Руіна III. Гетьманованнє Самійловича (1894).djvu/125

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 113 —

гетьмана. А, може, він має надїю коли небудь заступити Самійловича у гетьманьстві, яке випорснуло з рук Сїрка підчас конотопської ради. Московський уряд, ще й тепер прихильний і до Самійловича, і до Сїрка, не доводив нї сему, нї другому в їх обопільній неприязни.

У Москві раз-у-раз сподївались чутки про новий замір Турків набігти на Україну, але наважились спробувати згодою з турецьким урядом відхилити від себе напасть. До Туреччини було виряжено гонця Поросюкова, щоб він оповістив, що став на царство Федор Олексїєвич, щоб запросив їх до згоди між державами і довів, що нема чого ломати її. Гетьманови доручили з свого боку довідатись про заміри Турків. Виконуючи царський наказ, Самійлович засилав шпигунів, нїби купцїв у турецькі володїння, зносив ся з немирівським старостою Куницким і вів потайне листованнє з молдавським господарем, який оповіщав єго, що коїть ся у Турків. Так за зиму ріжними способами він відібрав вістки, що турецький султан розлютував ся на Ібрагім-башу за пригоду під Чигирином і замість него поставив хороброго Каплан-башу, а прийдешним лїтом лагодить ся сам йти під Чигирин з незлїченим війском — 17 башів підуть з ним і „білі Араби“. На провеснї почали виряжати ватаги у степ, щоб піймати „язиків“. Ватажки, рушаючи за Днїпро, блукали по спустїлій країнї, тяжко бідуючи, цїлими тижнями годуючись самими жолудями; вони почували себе дуже щасливими, коли трапляло ся устрелити якого зьвіря собі на страву. А проте вони встигли наловити татарських „язиків“ з загонів, що йшли з Криму з такою-ж метою, з якою виїздили у степ українські ватажки. Від них довідали ся, що хана Селїма скинуто, а замість него назначено Мурад-Гирея.

Він колись вславив ся тим, що побив у пень московське війско під Чудновим. І отсей-пак новий хан наказом турецького султана лагодить ся лїтком з ордою на Чигирин.

Звіщаючи про се все до „приказу“, гетьман прохав вирядити швидче на Україну царські потуги. А для збільшення коштів на утриманнє охочекомонного війска козацького на Українї він подав постанову старшин, завести оранди „на горілчану, дегтяну та тютюнну продаж“ на оден рік.