Сторінка:Михайло Грушевський. Виїмки з жерел до історії України-Руси (до половини XI віка) (1895).djvu/19

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
I. Геродот.

З писателїв античних, грецких і римскихъ, Геродот (род. перед 480, ум. коло 425 р.) перший подає нам ширші відомости про наш край, а з тим разом — і найдокладнїйші з усїх. В часї своїх далеких подорожей, він, очивидно, звідав і північний берег Чорного моря, де було богато значних грецких кольонїй; в оповіданю подекуди ясно знати наочного сьвідка. Що до певности, то ще в античні часи Геродоту закидали неправду, навіть остро (Плутарх написав навіт специяльну розправу „про Геродотову злобу“), теж і в новійші (недавно англич. Сейс в специяльній розправі: The ancient Empires of the East. Herodotos I–III. 1883), але студиї показують, що відомости Геродота здебільшого справедливі, де же він помиляє ся — то не з злої волі. Специяльно для Скитії Геродот зістає ся головним жерелом і его відомости підтверджують розвідки археольоґічні і етноґрафічні. Про Скитів ширше оповідає Геродот в IV кн., з поводу війни з Скитами Дарія. Для обясненя єго відомостей єсть цїла лїтература, важнїйші: Neumann Die Hellenen in Skythenlade, 1855, Брунъ Черноморье I–II, Древности Геродотовой Скитіи, Толстой и Кондаковъ Русскія древности т. II. Що до писателів античних взагалї, докладний збір витягів до істориї нашої маємо в збірнику В. Латишева — Scythica et Caucasica, т. І, 1893 (автори грецкі, з перекладом росийским). Текст Геродота з рецензиї Штейна.

17. Почавши від торгу Бористенитів (бо то середина морского берега цїлої Скитії) першими сидять Каллипиди, а вони Греко-Скити. За ними иньший нарід, званий Алазони. Вони і Алазони що до иньшого подібні до Скитів, але і сїють і ідять хлїб, також цибулю, чосник, сочевицю і просо. За Алазонами жиють Скити — орачи, що не на страву але на спродаж хлїб сїють. Висше них живуть Неври. А від Неврів на північ край не має людности, скілько ми знаємо.[1]

 
  1. Торг (έμπόριον — або кольонїя) Бористенитів — се грецьке місто Ольвія, що засновали в полов. VII в. Милетцї, над бузским лиманом, коло сучасного с. Илиньского-Парутина. Розмістити сі й иньші народи за Геродотом неможливо на певно, бо менші Геродотові ріки, які мають бути їх границями, не можна прикласти до сучасних; про се богато писано, але без великого результату. Уважаючи на те, що Днїпро Геродот знавъ тїлько до порогів, можна думати, що і всї ті народи містили ся в неширокім поясї побережнім, але могли бути у Геродота перекази і про дальші краї. І так Каллипиди, мішаний нарід з Греків і Скитів (або з мішаною культурою), жив по берегу, Алазони — в висшій части Буга, далї Орачи, а Неври вже на північ від Днїстра (гол. 51), якъ що Геродот дїйсно знав верхівя Буга, а не уважав за те якийсь єго приток.