сини розвинули серед нього свобіднїйший полїтичний світогляд. В своїй боротьбі сї нові елементи опирають ся также на селянство, роздражнене панованнєм старої аристократії, обезземелене, обтяжене довгами і одробітками. Воно готово підтримати міщан в боротьбі з панами — поміщиками, Так завязуєть ся завзята громадська борня, яка наповняє собою головно VII и VI віки перед Хр.
Вона визначала ся незвичайним напруженнєм, повна епізодів крівавих, понурих: убийств, різнї, масових вигнань і висилок. Але напружуючи всї сили, всю енерґію найбільш чутких на питання права, свободи і рівности людей, вона переносила увагу людську з питань добробуту, богацтва і роскоши в сферу громадських й полїтичних ідей. Вперше за житє людства розкриваєть ся перед ним новий світ громадського житя, в властивім значінню того слова.
Заразом розбуджені сили духа, творять нову добу і в культурнім, духовім житю Греції — і з нею в житю людства взагалї. І власне творить ся вона там, де ся боротьба розгорілась найбільш сильно і немилосердно, а не там де верстві владущих удавало ся задавати всяку противність — як було в Спартї. Племя йонське, меньш консервативне, більш рухливе веде перед в сїм громадськім і духовім процесї.
Перед усїм треба одмітити, що ся завзята внутрішня боротьба, сї партійні усобицї підлили нової енерґії в грецьке розселеннє. Доба сїєї громадської боротьби була добою незвичайного розвитку грецької кольонїзації. Уже ранїйше, в епоху розселення, гелєнські племена, ідучи по слїдам еґейської культури, розладять ся з грецького суходолу по Середземних островах і по мало-азійськім побережу. В епоху дорійського розселення бачимо велику еолїйську і йонїйську кольонїзацію на мало-азійськім березї. Дорійці також розселюють ся з Пельопонесу по полудневих островах (Кріт, Родос) і переходять на азійський берег.
Потім розвиток міського житя й промислу і розширеннє торговельних зносин веде до закладання все нових грецьких кольонїй і торговельних осель (факторій) на побережу тракійськім і чорноморськім, італійськім і африканськім. Розмноженнє