Сторінка:Мурашки України. В. Караваєв. Київ, 1934.djvu/4

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
ЧАСТИНА ЗАГАЛЬНА
Загальна характеристика родини мурашок (Fam. Formicidae)

Мурашки належать до так званих „громадських“[1] болонокрильців з підряду Асulеatа. Вони становлять природну групу, що її більшість мірмекологів розглядають як родину, — Formicidae. Від інших громадських болонокрильців мурашки відрізняються ще тим, що мають безкрилих робітників, які являють собою недорозвинених з статевого погляду самиць. З морфологічного погляду мурашок легко відрізнити від усіх інших родин болонокрильців тому, що вони мають своєрідне черевце. Черевце мурашки поділяється на два різко відокремлені відділи: на тонке, рухомо причленоване стебельце і гастер, що йде за ним. Стебельце складається або з одного сегмента, що має більше чи менше розвинену вертикальну лусочку, абож почленоване на два вузлики. Є й інші болонокрильці, що мають тонке стебельце, але воно складається в них з одного членика і не має лусочки. Є тільки одна овороть (trochanter). Вусики тонкі, у самиць (і робітників) і більшості самців з довгою ручкою. Крила, коли вони є, сидять вільно, з неповним жилкованням і виходять поза межі черевця.

Огляд морфологічних ознак мурашок

Шкурове вкриття. Кожне хітинове вкриття збудоване по-різному: воно то грубше, то твердіше й крихкіше, як у представників примітивніших підродин Ponerinae, Dorylinae й Myrmicinae, то тонше, м’якше й гнучкіше, HKyFormicinae і надто частини Dolichoderinae, що стоять вище. Одні види мають хітинову поверхню зморшкувату, борознисту, порисковану, матову, інші — гладеньку й блискучу. Волосяне вкриття, коли воно є, а це майже завжди буває, складається з більше чи менше густих прилеглих коротших волосків, що позначають назвою опушення (Pubeszenz), або з більше чи менше відлеглих довших волосків. Звичайно одночасно є обидві відміни.

Голова. Форма голови дуже варіює: вона може бути трикутна, овальна, видовжена в поздовжному чи поперечному напрямі і т. д. Прикріплені до неї органи — це жувальця та інші ротові органи, далі вусики й очі.

Голову обмежовує спереду (рис. 1, А) чоловий щиток[2] — нерухома платівка, що варіює щодо форми, але здебільшого виглядає неначе трапеція. Чоловий щиток часто буває двосхилий, утворюючи поздовжний киль (випругу)[3]. До заднього краю його притикається звичайно невеличка, здебільшого трикутна, платівка, що її позначають назвою чолової площинки[4]. Далі назадроз міщене чоло[5]), що його з боків обмежовують

  1. Позначення „громадськість“ у мурашок, як і в тварин узагалі, з методологічного погляду неправильне, бо, як походженням, так і характером, вона відмінна від справжньої громадськості в людини. Позначення цього поняття запропоновано останнього часу замінити на позначення „сужиття“; покищо воно, очевидно, ще не ввійшло до загального вжитку.
  2. По-латині clypeus, по-німецькому Clypeus, по-французькому epistome, по-англійському clypeus, по-італійському сlірео, по-російському — лицевой щиток.
  3. Carina = Kiel — carene = carina — carina = киль.
  4. Area frontalis — Stirnfeld = aire frontale — frontal area — area frontale — лобная площадка.
  5. Froms — Stirn = front — front = fronte = лоб.