Сторінка:М. Григорович. Як Ірландія здобула собі волю (1924).djvu/34

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

«бойкотування» немилих людей уживається нині скрізь.

Чарлз Парнель видимо й невидимо керував усіма цими заходами. Його популярність і улюбленість в Ірландії настільки зросла, що його називали «некоронованим королем Зеленого Острова». У знак признання його великих заслуг Ірландці в р. 1883–84 зібрали 40 000 фунтів стерлінгів і піднесли їх йому, як національний дар.

VI.
Кінець XIX століття. — Арештовання й звільнення Парнеля. — Гладстон сам стає гомрулістом. — Перший виступ Улстера. — Перші значні уступки Ірландцям.

Великий англійський державний муж Гладстон, про якого вже згадувалось раніше, був спочатку противником Парнеля та його домагання «гомруля», себ-то самоврядування. Та скоро він побачив, що далі справа так зіставитись не може, бо партія Парнеля все більше загострювала внутрішнє становище в краю, й тому Гладстон спробував заспокоїти Ірландців дрібними уступками й полегкостями.

Так повстав другий земельний закон 1881 року, який установив для Ірландії особливі суди в земельних справах. Ті суди мали право визначати арендну ціну на 15 літ наперед, як що власник землі правив з арен-