Сторінка:Нечаєв А. П. Незвичайні дива природи. Торонто, 1919.djvu/40

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

34

пробували спинити струю, та нафта розривала чавунні криші і била з тою самою страшною силою. Пробували закидати крницю каміням, та вони вилїтали на поворот, нїби підземні бомби. Вкінци, по двох місяцях, як струя дуже ослабла, закрили її зелїзними плитами. Все кругом було залито нафтою і засипано піском. Сусїдні озера виступили з берегів[1].

Учені ще не рішили з відки береть ся під землею нафта. Одні думають, що вона береть ся із розкладу ростинних і животних останків, другі знов думають, що та ропа видобуваєть ся з найглубшого нутра землї, з відтам, де находить ся розтоплена маса. Та як би воно не було, нафта находить ся під землею, і як тілько відкриють її вихід, вона, як вода бє могучими струями.

Нафту почали добувати в тих місцях недавно і Баку перемінило ся в фабричне місто від 70-ти років. Та і перше притягало воно мандрівників. Їхали вони налюбовати ся вічними огнями, що виривали ся тут із під землї і спинали ся до неба довгими язиками. Із далеких країн спішили сюди товпи богомільцїв-огнепоклонників. Під самим містом примостив ся їх монастир. Сумно тепер виглядають єго білі розвалини (обр. 5). Не давно ще в стїнах того монастиря відбували ся поганські богоміля жостокому богови. Гордо взнїс ся храм серед мертвої, насиченої нафтою рівнини; а на углах єго стїн горіли вічні невга-

  1. Великі копальнї нафти э в Галичинї, в Бориславі.