Перейти до вмісту

Сторінка:Нечуй-Левицький І. Микола Джеря (1926).djvu/55

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ки іскри посипались на траву, на його руки, на щоки й запекли.

Микола прокинувсь, — і все диво, хто його зна, де й ділось. Перед ним блищала зелена левада, мліла проти сонця чиста вода в Раставиці, а по другий бік річки в березі стояла якась кругловида дівчина, брала воду й співала пісні.

Микола вглядів її тонкий стан, сорочку з товстого полотна, червоне намисто на шиї; вглядів її лице з чорними бровами. Дівчина витягла відро води коромислом, вхопила другим кінцем коромисла друге відро, жваво й проворно кинула коромисло на плече й пішла на згористий берег між рідкими вишнями.

Ще раз обернулась вона, зирнула на річку, на нього, і він ще раз побачив її кругле лице, тонкий рівний ніс, чорні брови та чорні товсті дві коси на голові. Вона все співала та співала, доки не сховалась на леваді в вербах.

Микола пізнавав дівчину й не впізнав: вона була не вербівська. Він глянув на той камінь, де вона стояла, і знов неначе побачив той гручкий стан, те гарне, хоч і запалене на сонці, лице.

„Що це за дівчина? Де вона взялася в нашому селі?“ думав молодий Джеря, надіваючи шапку і перекидаючи свиту через плече. Він пішов до хати, а та пісня, а ті чорні брови не сходили в нього з думки.

Молодий Джеря перейшов невеличкий садок і по-за хатою повернув на двір. На призьбі сиділа його мати, Маруся Джериха, вже