З-посеред матеріялу, зібраного за моїх діялектологічних екскурсій по Україні за 1922–1926 рр., є чимало фольклорного матеріялу — переважно пісенні тексти — і лексичного матеріялу. Пісні (українські, молдованські та німецькі) маю впорядкувати окремим збірником; лексичний матеріял із Поділля має вийти окремим діялектологічним словником Поділля. А в цю збірку ввійшов увесь той фольклорний та лексичний матеріял, що я мала поза пісенними текстами й поза лексичним матеріялом із Поділля. Крім матеріялу, що я сама записала в різних пунктах України і що становить переважну частину цієї збірки, сюди ввійшов і опрацьований від мене матеріял, який записали й передали мені инші збирачі.
Цією збіркою сподіваюся прислужитися передусім українській діялектології, — тим-то й матеріял розкладено за принципом територіяльним. Докладніші відомості про зібраний матеріял дано у вступних поясненнях до матеріялу з кожного окремого пункту.
Матеріял цей прислужиться, може, і фольклористиці і українській лексиці, і щоб полегшити його читання, також і друкування, я вжиту в цій збірці транскрипцію пристосувала до української літературної транскрипції, внісши деякі додаткові значки, а саме:
ї — цією літерою позначено не тільки звукову сполуку й + і в початку складу, але й паляталізованість попереднього консонанта (ніс — носа, нїс — несла); звук, літерою ї позначений, є проти звука, позначеного літерою і, напруженіший та вужчий. По консонантах б, п, м, в, р, к, г вжито літери і, а не ї. Названі консонанти перед і паляталізовані, але в меншій мірі, як инші паляталізовані консонанти; міра паляталізованости цих консонантів однакова і перед і < е̌ і перед і < о (як і перед і иншого походження) і в тих говірках, де характер инших консонантів різний як до того, чи вони перед і < о (стіл, діл), чи перед і < е̌ (тїнь, дїло).
^ над е, о, а (е̂, о̂, а̂) вказує на вузькі відтінки цих вокалів.
˚ над у (у̊) вказує на широкий відтінок цього звука.
ꚝ коло консонанта вказує на його півпаляталізованість (булꚝи́, жꚝи́ти, ру́кꚝи). Де півпаляталізована[1] вимова певного консонанта звязана з усіма
- ↑ Термінів півпаляталізований, півпаляталізованість вживаю на означення акустичного вражіння від консонанта, що висотою власного звука стоїть посередині між непаляталізованим консонантом і відповідним паляталізованим консонантом.