Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Іду на вас (1928).pdf/40

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

38

— А котрим боком звертаємося до частоколу, коли підходимо зліва?

— Звісно що правим… ага! вже знаю. Бо на правому рамени нема щита.

— Бачиш? — поучав Льот. — Як що ворог перекине щити на праве рамя, то буде безоружний і не буде боронити нашим разити напасника стрілами та камінням, а як не перекине, то буде від сторони частоколу без ослони.

— Диви, диви! — чудувався Мстислав, — як мудро вимірковано.

— Се наш князь так придумав. Він лише і про те думає, та коли видумає, то і старий Свинельд не втне.

— Воєвода?

— Егеж! він тепер у Переяславці заступає князя і ми тепер туди ідемо…

— Він Варяг?

— Ніби Варяг, та його варязькі кости давно уже поросли руським мясом. Вже і своєї мови призабув, бо у нашого князя Варягів не багато.

— А се чому?

— Бо він більше за славою вганяє чим за наживою, на полюддя[1] не ходить, а живиться добичею з війни та ловів. Варяги люблять достатки, тому волять молодших князів, Ярополка, Олега, або царгородського кесаря. Та і князь волить наших добровольців чим їх, бо наш народ хотяй менше очайдушний, но зате о много тугійший та вірнійший.

— Звісно, — замітив Мстислав, — хто бореться за гріш, тому слава байдуже! — Так гуторячи, увійшли в острог. Упродовж частоколів, з над яких грізно гляділи з грубезних колод будовані вежі, лишено для доступу борцям та для довозу стріл, каміння, смоли та води доволі широку вулицю, яка окружала стоячі в середині дворища. Дворищ сих було кількадесять, а на-

  1. Полюддя — збірання дані князем по волостях. При такому збіранні убили Деревляни великого князя Ігоря.