Сторінка:Пернерсторфер Е. Про новітній націоналїзм.djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Національне почуванє є або містичне або набуте. Так воно є в дїйсности. Цїлі два поколїня працювали ми над тим, щоби серед робітництва защіпити легковаженє для нїмецьких національних почувань. І то серед сприяючих тому зусилю обставин. І се соромно не вдало ся. З тим фактом будемо мусїли в будуччинї числити ся. Найбільше основна, найбільше вишколена і найкраще зорґанїзована соціялдемократія цїлого культурного світа в хвили небезпеки станула по сторонї вітчини.

Відкиньмо тепер всю містику і вразливість, а представмо собі ясно, що то є нація і що вона означає. Се можна коротко і вичерпуючо сказати. Після слів Отто Бауера[1] творить націю спільна мова, спільна історія і спільна доля. Наші фанатики раси підносять як найважнїйше расу. Але ся має лише підрядне значіннє. Кождий культурний нарід, як знаємо, є витвором змішаня рас. Сї три висше наведені цїхи лучать певний загал людей нерозривно разом і дають йому також певні завдання на будуче. І тому зовсїм зрозумілим є, що народи, які мають перед собою великі завдання будучности, борять ся до останнього не лише за своє істнованнє, але також за свою свободу рухів.

  1. Національне питанє і соціялдемократія. Відень. Людова книгарня. 1907. Твір сей є для сього питаня основний. Та на жаль він не найшов в Нїмеччинї належної уваги, здаєть ся тому, що появив ся в соціялдемократичному виданню. Коли-би появив ся накладом буржуазійним — був би певно здобув собі відповідне признаннє. Молодий учений опрацював се питаннє методою думаня марксізму. Хто науково займаєть ся національним питаннєм, не може поминути сього твору.