Сторінка:Правда. письмо літературно-політичне. Рочник пятий (1872).pdf/30

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
24

Дивлячись на згодливе устроєнє держав муравлиних, думав-би хто, що межи ними панує лише любов и згода; однакож и межи ними ведеться иноді борба и то завзятуща борба о бит. Коли в якій стороні за дуже розмножаться муравлі и досить близько заложать муравища одні біля других, стає ім за тісно, а то тим більше, коли одними дорогами змушені за жиром виходити — и тоді то розчинають они справдешні битви. Примітно, що при тим муравлі не уживають ніколи хитрого підступу, не випадають з засідки зачаівшись, як многі инші комахи, но боряться чесно в отвертім поли, виступаючи густими рядами. Борючись кусаються челюстями (щипальцями), стають на-вшпиньки и стараються забризькати противника квасною ідею, що находиться в піхурци на кінци іх кадовба. Роди узброєні жалом проколюють ним ворогів. Справді зъумляти приходиться, з якою заілостю, з яким завзятком они гризуться. Не-раз зчіпляться борці так сильно, що не попускаються, навіть коли один з них на смерть загризений, и не-раз мож побачити, що до ніг муравлів побідно з борби вийшовших суть учіплені голови відорвані або й цілі трупи противників.

Часто нападають на одного кілька з иншого муравища на раз и забирають ёго в полон. Коли смеркнеться, уступають обі сторони и хороняться для перепочинку у своі муравища. З розсвітом же опять висипають и поновляють битву з тим більшим завзятєм. Тиі борби трівають не-раз кілька тижнів. Замітити однакож годиться, що під час, як ведуть борбу, в муравищи не перестає робота, — и так коли одні повнять свою довжність на поли битви, другі идуть за поживою глядіти, заходяться около добра молодого поколіня, и пр.

Инших комах поборюють муравлі и загризають навіть значно більших від себе на смерть. Так напастує найменший из наших родів Муравель жовтий (Formica flava) поодиноких маєвих хрущів досить часто и принуджає, численно іх окруживши, найчастійше до піддачі. Згадати тут годиться, що сила у тих малих и, як бачиться на перший погляд, слабих животин, розмірно дуже значна. При будованю своіх муравищ таскають муравлі не-раз кусники дерева, прутики и т. и. річи, котрі далеко більші и тяжші від них самих. В-прочім много надоложують муравлі своєю невтомимостю и проворностю, а також и своїм значним числом.

Хотя муравлі так завзято гонять многих комах, то преці дозволяють декотрим пробувати у своіх муравищах, а навіть дуже старанно ходять коло них. О мшицях и іх призначеню для му-