Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/156

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



Під час багаторічних спостережень виявлено, що збереженість степових фітоценозів урочища виявилась вирішальною для існування цілого ряду рідкісних та малочисельних видів тварин, зокрема зникаючих видів комах. Серед них виявлено 11 видів, занесених до Червоної книги України: махаон, пістрянку веселу, синявця меліагр, ведмедицю Гера, бражника дубового, бражника Прозерпіна, джмеля яскравого, вусача мускусного бджолу-тесляра фіолетову. Урочище є місцем регулярного проживання дрімлюги, а також польового жайворонка, які внесені до Додатку ІІ Бернської конвенції та місцем живлення низки видів хижих птахів, серед яких яструби малий та великий, канюк звичайний. Тут постійно зустрічаються ящірка прудка та вуж звичайний, які охороняються Бернською конвенцією.

Джерело: Наукове обгрунтування створення ландшафтного заказника місцевого значення «Змієві вали». Укладачі: Парнікоза І. Ю., Василюк О. В.

34. Ботанічний заказник місцевого значення «Здорівка»

Територія проектованого заказника розміщена на території м. Василькова вздовж вул. Ворошилова. Площа об’єкта становить близько 3 га. Об’єкт є добре збереженим острівцем лісостепового ландшафту в долині лівої притоки р. Стугна – струмка Здорівка. Струмок протікає дном яру, де утворено ряд ставків. Ставки та яр вкриті сильно розвиненою прибережно-водною рослинністю та високим листяним лісом. Цінність останньому надають старовікові великі екземпляри білої верби. Також тут поширені верба ламка та козяча. В деревостані наявні також високі екземпляри тополі чорної і білої та осики. В нижній частині схилів, затінених цими деревостанами добре розвинена фракція неморального травостою, зокрема зарості яглиці звичайної, а також рідкісний у Василькові хвощ зимуючий. В урочищі виявлена червонокнижна орхідея пальчастокорінник м’ясочервоний. Сухі високі схили яру вкриті збідненою степовою рослинністю, характерною для типчакових лучно-степових формацій Придніпров’я.

Важливе значення має збереження даного урочища для охорони тваринного світу Василькова, адже щільні зарості дерев та травостою створюють надзвичайно сприятливі умови для гніздування десятків видів горобиних птахів, На території урочища також зафіксований підсоколик великий – вид, що також охороняється Бернською конвенцією. В урочищі відмічена велика щільність амфібій, таких як жаба трав’яна, що приваблює сюди лелек.

 

154