Сторінка:Природно-заповідний фонд Київської області.pdf/186

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Природно-заповідний фонд Київської області



89. Ландшафтний заказник місцевого значення «Рай Ханенків – Оленівка»

Територія проектованого заказника має площу 200 га та знаходиться в адміністративних межах Фастівського району Оленівської сільської ради. Землекористувачем є Інститут селекції плодових культур УААН та Оленівська сільська рада.

Об’єкт є поєднанням рослинності реліктових залишків дубового гаю зі штучноствореними в долині струмка деревними насадженнями з верби білої, в’яза гладенького та гіркокаштану кінського. Значна частина території проектованого заказника – це степові ділянки та ділянки деревно-чагарникової рослинності на схилах балки, дном якої протікає притока р. Стугна. На ставах та вздовж ділянок вільної течії струмка поширена прибережно-водна та сутоводна рослинність. У складі реліктового дубового рідколісся збереглися надзвичайно цінні 200-річні та навіть одне 400-річне дерево дуба черешчатого.

На території проектованого заказника існують надзвичайно сприятливі умови для цілого ряду тварин: кажанів, птахів, зокрема дятлів та сов. Значна їх частина охороняється Бернською конвенцією. Не менш важливе значення має збереження наявних на території об’єкта водно-болотних угідь. Вони представлені каскадом ставів та ділянками вільної течії річки, в яку збираються бічні притоки, у результаті чого формується справжній каньйон, дно якого по краю плеса ставів та вздовж русла вкрите стіною прибережно-водної рослинності, представленої угрупованнями очерету та рогозу. Прибережна рослинність дає прихисток таким коловодним птахам, як очеретянки та блакитний рибалочка, що охороняються Бернською конвенцією. Зарості ряски малої створюють кормову базу для качок. Значну площу займають степові біотопи, представлені асоціаціями типчака, пирію середнього, бородача та куничника наземного. Лучно-степові біотопи поєднуються з ділянками заростей груші звичайної, лоху, сосни, шипшини собачої, свидини та калини. Лучно-степові біотопи, заселені степовими гризунами, є місцем полювання совиних та яструбиних птахів, що знаходяться під охороною Бернської конвенції.

Джерело: Парнікоза І., Василюк О., Іноземцева Д., Костюшин В., Мішта А., Некрасова О., Балашов І. Степи Київської області. Сучасний стан та проблеми збереження. Серія: Збережемо українські степи– К.: НЕЦУ, 2009. – 160 с. з іл.

 

184