тому, що з другого боку він веде до відносного зменшення потреби підприємців в живій праці робітників, попит на робучу силу неминуче відстає від її предложення, наслідком чого збільшується залежність наємної праці від капитала і зростає рівень її визиску.
§ 16 „Такий стан річей внутрі буржуазних країн і стале загострення взаємної конкуренції їх на світовім ринку, все більше й більше заважають збуту товарів, які виробляється в стало зростаючій скількости. Надвиріб, котрий виявляється в більше чи менше гострих промислових кризах, за котрими наступають довші чи коротші доби промислового застою, є неминучим наслідком розвою продукційних сил в буржуазнім суспільстві. Кризи й доби промислового застою, з свого боку, ще більше нищать дрібних продуцентів-виробників, ще збільщують залежність наємної праці від капитала, ще скорше ведуть до відносного, а иноді й до абсолютного погіршення положення робітничої кляси.
§ 17 „Таким чином удосконалення техніки, означаючи піднесення продуктивности праці і зріст народного багатства, в капиталістичнім суспільстві обумовлює собою зростання суспільної нерівности, збільшення віддалення між маєтними й немаєтними і зріст незабезпечености істнування, безробітности і ріжного роду злиднів для все ширших верств працюючих мас.
§ 18 „Але в тій мірі, в якій вростають і розвиваються усі ці властиві буржуазному суспільству протирічча, росте також і незадоволеність працюючих і визискуваних мас істнуючим ладом, вростає число та обєднаність пролєтарів і загосторюється їхня боротьба проти їхніх визискувачів. Концентруючи засоби виробу й обміну і усуспільнюючи процес праці в капіталістичних підприємствах, удосконалення техніки утворює одночасно все скорше й швидче матеріяльну змогу заміни капиталістичних продукційних відносин комуністичними, себто соціяльної революції, котра є остаточною метою всієї діяльности міжнародної комуністичної партії, яко свідомої представниці клясового руху.
§§ 19-22 Заміною приватної власности на засоби виробу й обміну суспільною власністю і заведенням плянової організації суспільного продукційного процесу для забезпечення добробуту і всестороннього розвою всіх членів суспільства соціяльна революція пролєтаріята знищить поділ суспільства на кляси і тим визволить ціле понево-