Сторінка:Русова. Єдина діяльна школа. 1923.djvu/31

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

чи инше знаряддя, струмент. Декотрі нові школи в Америці не дають учням одразу тих чи инших уже перфекціонованих струментів, а дають дітям самим вигадувати потрібні для праці струменти. Це й є той генетичний метод навчання, що його дуже обстоює Стенлі Хол: щоб учні непомітно, скорочено проходили власним досвідом увесь той шлях культурної техніки, що протягом довгих віків зробила людність. Таким чином сучасне культурне життя рідного краю стане перед ними не як щось викриштальоване, невідомо, як складене, але як жива, органична, постійно йдуча наперед людська думка, для розвитку якої можна додати ще й свою власну думку, свою працю.

VI.

Кожний час історичного життя викликає ті або инші соціяльні ідеали, ті чи инші форми громадського життя, і ці нові ідейні течії та вимоги практичного життя перш за все відбиваються на школі, на громадському вихованні, бо це є найбільш чулий організм, найбільш відповідальний в кожну епоху історичного життя народу. Цей організм має завдання найперше зрозуміти вимоги часу що-до виховання тих або инших здібностей, того або иншого напрямку знання.

Україна перебуває нині в дуже тяжкому й економичному й політичному становищі, а також і в культурно-соціяльному. Їй потрібна перш за все школа, єдина діяльна й національна, яка б об'єднала дітей усіх верств, ріжних становищ і яка дала б їм не лише початкову чи середню освіту, а суцільну, що відповідала б потребам усякого культурного