увіходить глибоко в твердий картон чи в дерево. Тут ріжноколіровий папір дав змогу скласти все тіло людське з легенями, серцем, шлунком, нирками; з картона вирізують ріжне знаряддя: терези, вітряк, санчата, цілий паровик з його частинами та ріжні фізичні апарати з певними деталями.
Що-до окремих наук, то всі вони користуються запомогою дитячої праці, і вона з свого боку найкраще вияснює всякі знання, всяку уяву. Починаючи з рідної мови, діти опрацьовують усю азбуку, вони малюють літери, вирізують їх з паперу, роблять написи до малюнків, пишуть листи, роскладають літери по всіх комбінаціях у наготовлені картки і т. ин.
Що-до математики, то тут праця дітей має ще більше завдань. Вони ввесь час або ліплять ріжні речі для рахунків, або їх вирізують, або малюють їх. Діти роблять рахівниці, вони ж виробляють циферблати для годинника, календарі на кожний місяць; вони будують і замальовують будинки, а де картинки покладені чи двійками, чи трійками, роблять малюнки на паристі та непаристі числа, роблять гроші ріжної валюти, роблять терези з картону й ріжноманітну вагу з глини та малюють задачі. Для геометрії діти роблять ріжні фігури та тіла з ріжного матеріялу — і ліплять з глини, і вирізують, і склеюють з картону. Роблять усі міри для вимірювання площі, висоти, глибини і роблять ріжноманітні вимірювання, які й записують у свої зшитки, роблять орнамент коліровий з ріжних геометричних фігур. Для цього беруть на послугу й малювання, й вирізування, й вишивання. Усі знаряддя для геометрії мають бути виро-