Сторінка:Рішення Комітету з питань етики за скаргами на порушення академічної доброчесності у наукових публікаціях д.е.н., проф. Шкарлета.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

погодитися із результатами висновку. Адже ст. 42 Закону України «Про освіту» чітко зазначає, що академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил. Для порушення етичної складової не завжди потрібно нанесення шкоди внаслідок неправомірної поведінки чи неправомірних дій. Наприклад, самоплагіат – це оприлюднення (частково або повністю) раніше опублікованих власних наукових результатів як нових наукових результатів.

Здебільшого, у таких випадках шкода не наступає і поведінка не має ознак неправомірності, однак порушення етичної складової присутнє.

Тому експерти НДІІВ в межах науково-правової експертизи, представленої у висновку № 08/02-2020 від 21 серпня 2020 р., не вбачають жодних порушень у ситуації (яка, насправді, не є очевидною), коли кілька науковців працюють над одним дослідженням, а потім окремо один від одного, в різні періоди часу та ще й неодноразово публікують ці результати одноосібно як власні дослідження.

Саме тому Комітет з питань етики Національного агентства у своїх висновках не спирається на результати науково-правової експертизи НДІІВ представлені у висновку № 08/02-2020 від 21 серпня 2020 р.

4. У межах внутрішньої перевірки Комітету з питань етики, Національне агентство отримало Звернення членів Науково-методичної ради з питань якості вищої освіти Тернопільського національного економічного університету (додаток 6), в якому, у тому числі, Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти було запропоновано зняти питання звинувачень у можливих порушеннях академічної доброчесності (академічного плагіату) в наукових роботах С.М. Шкарлета з розгляду Комітету з питань етики. Оскільки згадане звернення не ґрунтується на будь-яких дослідженнях або порівняльному аналізі публікацій, оцінюємо його як неправомірну спробу вплинути на результат роботи Комітету з питань етики Національного агентства.

5. Враховуючи вищезазначене, ми констатуємо наявність текстових запозичень без посилання на джерело у публікаціях 2, 3, 5, 6 д.е.н., проф. Шкарлета С.М. Фактично, відповідно до Закону України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року, ці порушення визначаються як академічний плагіат. Зважаючи на те, що вказані публікації оприлюднено до набуття чинності