Сторінка:Степан Рудницький. Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії. 1923.pdf/212

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

тичні України видали Фещенко-Чопівський, Дзінкевич, Воблий і инші. Ці всі публікації мають свої значні хиби, перші, офіціяльні, відносяться до адміністраційних одиниць, яких межі не покриваються з межами України, другі, себ-то конспекти, беруть під увагу не цілу Україну, а тільки більше чи менше ґуберній давньої російської держави.

Ми вже вище згадали, що Україна по втраті самостійности прилучена до Польщі, попала в положення великої й багатої та безоглядно використовуваної колонії. Прилучення України до російської держави й потім частини її до Австрії змінило положення України тільки так, що вона з польської стала російською, зглядно австрійською колонією. Аж до р. 1918 трівав цей сумний стан без більших змін. Український народ мусів не з недостачі власної здатности, а наслідком систематичного, економічного й соціяльного поневолення постачати тільки лихо плаченої робучої сили при використуванні дарів його рідної землі. Зиски плили в кишені чужих гнобителів.

Повстання українського народу 1917,18. р.р. проти чужої влади і війна, ведена з цього

    tistisches Handbuch, 1914, Oesterreichische Statistik, Statistisches Jahrbuch für Ungarn, Wiadomości statyczne львівського краєвого Виділу, Podręcznik statystyki Galicyi і т. ин.