Сторінка:Стрільчук Гіпноза та навіяння і значіння їхнє для людини 1926.pdf/53

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Коли-ж ми кладемо жабу на спину й придержуємо її в такім стані, ми посилаємо в її нервову систему незвичайне для неї роздратування й гальмуємо її рефлекси оборони й рефлекси вставання та перевертання.

Цим явищем користуються східні факіри, що набувають слави тим, що замовляють гадюк.

Ще з давніх-давен відомо, що тисненням голови гадючиної можна спричинити в неї гіпнотичний стан. Так само легко піддаються гіпнозі ящірки та инші тварини.

Отже, при гіпнозі тварин настає таке явище через безпорадність і неможливість боротьби, й у тварини виникає інстинктивне почуття непереможного насилля. Через свою безпорадність вона кориться зовнішній силі й стає автоматом в руках експериментатора.

Данілевський каже, що головними ознаками тваринного гіпнотизму є пригнічення волі, нечулість, а у де-яких навіть задубіння (каталепсія).

Всі ці явища спричиняються зовнішнім фізичним насиллям та примушеним неприроднім положенням тіла, а ці явища ведуть до психорефлекторного пригнічення процесів волі, сприймання та свідомости.

 

 

Таким чином ми переконались що гіпноза — явище, яке цілком пояснюється наукою.

Не треба притягувати за волосся „боженьку“ и „чудо“, щоби зрозуміти всі явища гіпноза.

Але гіпноза — корисна сила тільки в руках лікаря. Тільки при обережному вживанню її при де-яких хоробах вона може дати дійсний наслідок.