Лабораторія вченого Павлова робить висновок, що звичайний сон виникає також за методою рефлексології. За день праці в організмі у людини виникають певні продукти, що отруюють кору головного мозку і тим гальмують його діяльність.
Через це гасне функція певних часток головного мозку, настає сон, що має на меті зберігати потрібну для вищих відділів центральної нервової системи енергію.
«Сон, — каже Павлов, — це гальмування, що поширюється на великі ділянки півкуль і навіть на середній мозок». Гальмування починається з певного обмеженого місця, а далі поширюється, поступово охоплюючи всі відділи кори головного мозку.
У сонної людини свідомости і волі нема, бо кору головного мозку, що керує розумовою діяльністю людини, загальмовано.
Решта центральної нервової системи, що керує тваринним життям та самовільною діяльністю організму, працює без перерви, не підпадаючи ні нашим бажанням, ні волі.
Через те підчас сну ми втрачаємо волю та свідомість, а тваринне життя організму працює правильно (правильно б'ється серце, дихаємо, працює шлунок).
Можна викликати ще сон штучний, схожий до нормального сну, навіюючи асоціятивні явища, що рефлекторно гальмували-б кору головного мозку.
Нормальний сон супроводить втома, важкість в руках, в ногах, повіках, поступове отупіння думок, волі то-що.
Коли здоровій людині будете навіювати ці явища, то ви виховуватимете «умовний сонний рефлекс», цеб-то, умовне сонне згальмування кори головного мозку.
Уміння викликати умовний сонний рефлекс є основа гіпнотизації. Сон — це згальмування відділів головного мозку з причин «унутрішніх або зовнішніх» (одноманітність), або з цілковитої відсутности зовнішніх роздратувань (абсолютний спокій).
Є ще звичайні умови для сну. Наприклад, дитина, що звикла засипати тільки на руках у матері, ніколи не засне без цієї умови.
Тут впливає вихований умовний сонний рефлекс, цеб-то умовне сонне гальмування на руках у матері.
Справді, коли дитина засипала декілька разів на руках у матері звичайним сном, то в неї поступово виховувались умовні рефлекси (заколисування, теплові роздратування тощо), а тому, як тільки вона знову потрапить в ті самі умови