Перейти до вмісту

Сторінка:Стрільчук Гіпнотерапія. Лікування гіпнозою та навіянням 1927.pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

несміливі, ніяковіють, не певні в своїх силах, психіка нестала і сили волі мало.

Отже не дивно, що проф. Меркель, сам слабувавши на заїкування, каже, що причиною цієї хороби є переважно сфера волі, тому гіпнотерапія має тут виключне значіння.

Перш за все треба пам'ятати, що гіпнотерапія має найбільший успіх у тих формах заїкування, що виникли через випадкові (перелякові) причини (переляк, контузія, переймання, то-що). Характерною ознакою заїкування, як наслідок переляку є його раптовість. Не будемо зупинятись на симптоматології та формах заїкування, бо це не є зараз наше завдання, а перейдемо до викладання двох характерних випадків, що лікувалися гіпнотерапією.

Гр. Н–ко, 21 р., прийшов зі скаргою на заїкування, що настало на 10 році життя після переляку підчас пожежі. Зараз-же після цього хорий онімів на кілька годин і другого дня почав заїкуватись. Ніякі терапевтичні засоби йому не допомогли. Характерно те, що сам хорий передбачає, на якім слові настануть корчі й почуває навіть, на якому звукові заїкається. Саме заїкування виявляється дихальними корчами та неправильним диханням.

Гіпнотерапія: насамперед хорому пояснюється причина (що сприяло появі хороби), переводиться аналіза, ознайомлення з конкретними ознаками та властивостями хороби і лише після цього хорого гіпнотизують. Підчас гіпнози хорому всиляється впевненість у власні сили, пропонують йому відвернути свою увагу від трудних звуків; прикладом, коли хорий заїкується на язичних звуках, то йому навіюють, щоб, вимовляючи їх, думав про гортанні і т. инш. Далі в нашому випадкові з кожним сеансом навіювалась потреба робити перед початком розмови глибокі вдихання та видихання (Кормак), бо гарне наповнення грудей попереджає заїкування. Потім у стані гіпнози від хорого вимагається розміреної мови, співучої розмови, промовляння віршів у такт мови, пошепки і т. инш. Хорий провадив лікування протягом 32 днів, і за той час зроблено 12 сеансів гіпнотерапії. Починаючи з 6-го сеансу, хорий став говорити гарно і лише як хвилюється у нього бувають несталі рецидиви. Починаючи з 8-го сеансу, хорий перестав заїкуватись, але йому зробили ще чотири сеанси, щоб зміцнити віру в свої сили.

Не будемо спинятись на инших випадках, а обмежимось лише загальними випадками. Лікуючи заїк гіпнозою, треба насамперед вияснити причину хороби та встановити, які симптоми її супроводжують (дихальне заїкування, голо-