Сторінка:Сулятицький П. Нариси з історії революції на Кубані. 1926.djvu/97

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

рів козацьких, котрі вважали неможливим уводити безстанову демократичну самоуправу на тих підставах і в тій формі, які висували городовицкі проводирі.

Для таких міркувань було й виправдання. В травні в Катеринодарі відбувся з'їзд представників кубанських частин, що були на фронті. «Фронтовики» дуже були незавдоволені «тиловиками». В Обласному Комітеті вони вбачали загрозу існуванню «Войска», інтереси якого, на їх думку, Військове Правительство боронило не досить енергійно. Правительству довелося вислухати не мало докорів за те, що воно «уступає» і «потакає» городовикам. Де-хто й з старих станичан став схилятися до думки, що нічого поспішати ні з землею ні з земством, поки молодь не повернеться з фронту додому, бо без неї незручно розвязувати ці такі великі питання, що істотно зачіпають її інтереси: «їм, мовляв, доведеться жити»…[1]

— «Въ Тверской губерніи люди то бѣдные и конечно земли не дали бы вамъ… но можно ли сравнивать Кубанскую область съ Тверской губерніей?.. Да вѣдь здѣсь то на каждую душу приходится во сколько земли!.. А что касается имущества казачьяго, то необходимо ликвидировать старые предразсудки… И казаки и иногородніе русскіе то люди, и для общей пользы…» і т. д. Так приблизно заперечували городовицькі проводирі.

Козацькі проводирі і про «общую пользу» Кубані ніяк не думали, вони гадали, що «Войско» з своєю військовою самоуправою може жити добре, що ж до городовиків… «ще городовики «корінні» можуть брати участь у військовій самоуправі, може ще й з «вічняками» козакам можна балакати, а решта… хай, що знають, те й роблять з собою. Хотять — хай для себе хоч і земство заводять, аби козаків не трогали». — Так казали ура-козаки.

«Козакам треба не про «Войско», а про край, про цілу Кубань дбати. Адже-ж городовики складають половину населення Краю. Коли будуть приняті в козаки ті городовики, що постійно живуть на Кубані, коли буде скасований поділ постійного населення на козаків і городовиків, тоді влада і добро козацьке лишаться в козацьких руках. Тоді козацтво буде повним господарем у себе дома, і йому не будуть страшні демократичні установи, бо не-козаки стануть чужинцями і не будуть приймати участи в політично-громадському житті Края». — Так приблизно формулювалася думка прихильників окозачення городовицького постійного населенння.

— «Не можна, не можна городовиків у козаки приймати, бо землі не вистачить» — заперечували ура-козаки (здебільшого не хлібороби).

Не могли члени Обласного «Совѣта» порозумітися, не могли вони, як козаки та городовики разом будувати нове життя свого краю,

  1. Козацькі проводирі добре знали, що значна більшість городовиків прийшла не з Тверської чи Рязанської губернії, і що переселенці з України живуть на Кубані не з учорашнього дня, а й родились і хрестились у козацьких станицях.