Перейти до вмісту

Сторінка:Сімович В. Рідне письменство (1918).djvu/16

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

в Харкові в трьох томах (друге виданнє першого тому вийшло в Полтаві), по 1•50 карб. за том. З лїтературного боку мають вагу тільки такі драми: „Глитай“, „Зайдиголова“, та почасти „Дай серцеві волю, заведе в неволю“ й „По ревізії“ і їх треба-б прочитати. Зате обовязково кождий повинен познайомити ся з усїма творами найбільшого українського драматурга Івана Тобілевича-Карпенка Карого (1845—1907). Вони вийшли в Одесї й Полтаві в пятьох томах (другим виданнєм I і II том у Київі), цїна по 1•50 карб. до 2 карб. за том. У першім томі містить ся огляд життя й дїяльности письменника. Поодинокі драми Тобілевича можна набути й окремо по 20 коп. за твір (Безталанна, Бондарівна, Бурлака, Мартин Боруля, Розумний і дурень, Сто тисяч, Хазяїн і т. ин.). Є ще й окреме виданнє „Суєти“ (Г. Н. в Коломиї) та воно дуже недбале, коректа погана, цїлі розмови повипускані.

Так само кождий повинен познайомити ся з творами основника українського роману, визначного українського повістяра Івана Нечуя-Левицького (1838—1918), твори якого вийшли досї у вісьмох томах у Київі (по більшій части заходом Черповського) п. з. „Повісти й оповідання“, ц. по 1•50 карб. за том. З окрема поручаємо такі повісти: „Нахаба“ — в життя духовенства на Правобережі (Причепа), „Хмари“ (львівське виданнє 1904, ц. 4•80 К) — українська інтелїґенція 60 років, „Старосвітські батюшки та матушки“ (Київ, 1905, ц. 1•20 карб.), а далї повісти з народнього життя: „Бурлака“, „Кайдашева сїмя“, „Микола Джеря“, „Баба Параска та баба Палажка“, „Рибалка Панас Круть“, „Пропащі“, „Не той став“; з попівського життя: „Поміж ворогами“, та з інтелїґентних кругів: „Над Чорним морем“. Розумієть ся, що читаючи в збірнім виданнї Ів. Левицького такі статї, як „Сучасна часописна мова на Українї“ й „Криве дзеркало української мови“, не треба брати собі до серця висновків автора, бо-ж вони дуже баламутні й не відповідають дїйсности. І загалом ті твори, що їх автор пише у новійших часах (напр. цїлий сьомий том) не виявляють нї тої свіжости думок, нї такого таланту, як давнїйше.

І твори Панаса Мирного (прибране імя) не повинні бути нам чужими. Він же найбільший сучасний повістярь-психольоґ, який обурюєть ся проти сучасного ладу та його несправедливости, й найлїпший знавець мови поміж живучими письменниками. Його твори вийшли в Київі заходом видавництва „Вік“, поки-що в трьох томах, по 1•50