Перейти до вмісту

Сторінка:Тенета Б. Гармонія і свинушник (1928).djvu/27

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

А зима справді була знаменна.

Тоді кімната підміталася що-тижня. Петро, правда, завжди протестував проти такого безглуздого витрачання часу, підлога милася перед вечірками, або перед приїздом матерів, хлопці одержували 12 пайків на п'ять чоловіка. Палити теж було чим: жили напроти цвинтаря.

Коли догорали останні дрова — робили наскок на хрести. Правда, комуна не соромилася і менш почесної здобичи, як-то огорожа, паркан, що траплявся по дорозі, ворота, що їх хазяїн-дурень не встиг здійняти, але це була випадкова пожива. Хрести-ж були основою добробуту.

В їхньому-ж дворі усе було ціле, і коли иноді чувся підозрілий тріскот, хлопці вискакували з поліняками обороняти свій двір. Вони щиро обурювалися на людське нахабство; хазяйка їхнього двору могла спати спокійно. Правда, нічні походи хлопців непокоїли її і вона їх страхала, що вони таки покутують колись свій гріх.

Для наскоків вибирали завжди глупу, бурхливу ніч. П'ятеро тіней виходило на вулицю, озиралися; нікого немає. Сиротливо вищала рейка, потім тріщали дошки і четверо щезали, а п'ятий вартував. Поверталися довгою шеренгою з хрестами на плечах і з завзяттям в серці. Ці походи звалися хрестовими походами.

Здобич складалася в кухні і вкривалася білизною та всяким дрантям. На ранок увесь двір знав, що комуна ходила на влови. Даша (хазяйка — Дар'я Петрівна) хитала головою, а останні мешканці заздро зазирали до дверей,