Сторінка:Тищенко Ю. Хто такий В. Винниченко (1917).pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Про службу в салдатах пізніше В. Винниченко написав цілу книжку під назвою „Боротьба", яка була до останнього часу в Росії заборонена і вийшла з друку тілько в цьому році.

По виході з кріпости у В. Винниченка знову починається завзята боротьба з війсковим начальством. Він рішучо одмовляється, в силу своїх переконань, од військової служби і ні погрози начальства ні обіцянка дати йому офіцерьский чин не привели ні до чого. Він не схотів держати екзамена на офіцера і вийшов з війська рядовим салдатом і знову помандрував за кордон. В 1904 році там при його діяльній участі засновується і видається соціяль-демократична часопись „Селянин“, яка спроваджується знову таки потайки на Україну дня розповсюдження серед робітників та селян. Але горяча натура В. Винниченка не дозволя йому лишатися довго за кордоном. Вже в 1905 році він переїздить на Україну і з чужим паспортом переодягнений простим селянським робітником мандрує по Україні. Тепер вже йде він не з метою пізнати краще народ, а з горячою проповідю соціялістичних думок, з закликом до революції, до боротьби з царатом. В економіях, де він стає на службу за робочого, винникають одна за другою забастовки, повстає горяча боротьба робітників з поміщиками. За цією роботою застає його перша революція 1905 року.

Вложивши в діло підготовки революції стілько енергії він ще з більшим завзяттям стає до роботи. В сей час він перший виступає в Полтаві на робітничих мітінгах від Укр. Соц. дем. р. п. (яка перетворилася з Р. У. П.) і перший промовляє до робітників народньою українською мовою. По за цією роботою кипучу діяльність виявляє він в цей час і як письменник. Ніхто не змалював нам так в художніх творах всіх подій 1905 року як В. Винниченко. Але перша революція не довела боротьби до бажаного кінця. Вже в початку 1906 року наступає глибока реакція. Починаються переслідування і арешти царськими агентами всіх тих, хто брав участь у рево-